شاهزاده سعودی وعده اهداء خودرو گرانقیمت به خلبانان مامور حمله به یمن را "حذف کرد"

حق نشر عکس AFP
Image caption مجله فوربز در سال ۲۰۱۳ شاهزاده ولید بن طلال را میان ثروتمندترین افراد دنیا در رده ۲۶ قرار داد و دارای او را ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

یک شاهزاده میلیاردر عربستان سعودی ظاهرا خبر قصد خود در باره اهداء صد خودرو لوکس بنتلی به خلبانان سعودی مامور حمله به یمن را از حساب کاربری خود در تویتر حذف کرده است.

شاهزاده الولید بن طلال که از جمله ثروتمندترین افراد جهان است ضمن تبریک به پادشاهی عربستان سعودی از آن چه "پیروزی عملیات نظامی در یمن" خواند، توییت کرده بود به هر خلبان شرکت کننده در این عملیات یک دستگاه خودرو گرانبهای بنتلی هدیه می‌کند.

این خبر بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

در پاسخ به توییت وی برخی کاربران در عربستان سعودی این قصد عضو خاندان پادشاهی را تحسین کرده و گفته بودند خلبانان سزاوار پاداش هستند. اما کاربران دیگر در خارج از این کشور این پیشنهاد را بی‌معنی توصیف کردند. یک کار بر یمنی توییتر گفته بود که اهداء آمبولانس به کشور فقیر و زجر کشیده او کاری مناسب‌تر می بود.

مجله فوربز در فهرست ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۳ شاهزاده ولید بن طلال را در رده ۲۶ قرار داد و دارایی او را ۲۰ میلیارد دلار تخمین زد.

در تحولی دیگر مربوط به یمن صندوق کودکان سازمان ملل متحد - یونیسف - امروز جمعه، ۴ اردبهشت (۲۴ آوریل) اعلام کرد که طی یک ماه اخیر در درگیری ها و حملات هوایی در یمن ۱۱۵ کودک کشته شده اند.

این نهاد سازمان ملل گفته است حدود نیمی از این کودکان در بمبارن هواپیماهای نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی کشته شده اند و دیگران در اثر بمب گذاری، تیراندازی و گلوله باران جان خود را از دست داده اند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی با وجود اعلام پایان عملیات هوایی، همچنان به حمله به مواضع شورشیان مخالف دولت در یمن ادامه داده ااست.

عربستان سعودی و کشور های عربی متحد آن که از دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن حمایت می کنند طی یک ماه گذشته در چارچوب یک ائتلاف بین المللی به عملیات هوایی علیه نیروهای مخالف دولت ادامه داده اند اما اکنون می گویند از دامنه و شدت این عملیات کاسته شده است.

نیرو های طرفدار آقای هادی در جنگ با حوثی های زیدی مذهب، که یکی از شاخه های مذهب شیعه است، و نیرو های وفاداد به علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق این کشور درگیر هستند.

حوثی های یمن که حکومت عبد ربه منصور هادی را با کمک نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین ساقط کرده اند از حمایت ایران برخوردارند هرچند ایران ارسال سلاح برای آنها را تکذیب می کند.

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که در درگیری های یمن دست کم ۵۵۱ غیرنظامی کشته شده اند که بیش از نیمی از کل آمار قربانیان بحران یمن است.

مطالب مرتبط