حماس گفتگوی محرمانه با اسرائیل را انکار کرد

Image caption محمود زهار، مقام شماره دو حماس در غزه، گفت هیچ مذاکره محرمانه ای با اسرائیل انجام نگرفته است

یک مقام ارشد حماس گفتگوهای محرمانه با اسرائیل برای ایجاد آتش بسی پایدار و طولانی در دو سوی مرز غزه را رد کرده است.

محمود زهار گفته است: "هیچ گفتگویی، چه مستقیم، چه غیرمستقیم، بین حماس و اسرائیل وجود ندارد. آن‌هایی که با مقامات اسرائیلی گفتگو می‌کنند عضو تشکیلات خودگردان فلسطینی هستند، ما اینجا در غزه به طور مستقیم با اسرائیلی‌ها به خصوص در مورد مسائل امنیتی، تماسی نداریم."

روزنامه یدیعوت آحارونوت اسرائیل امروز (یکشنبه) با انتشار مقاله‌ای نوشته است که نمایندگان دولت اسرائیل و حماس برای دستیابی به یک آتش بس بلندمدت گفتگوهایی انجام داده‌اند.

بنا بر این گزارش، حدود سه ماه پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل (در اواخر ماه دی گذشته) جنبش حماس پیشنهادی مبنی بر حفظ آتش بس جاری به مدت پنج تا ۱۰ سال را به اسرائیل داد.

این گزارش می‌افزاید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بدون آنکه پیشنهاد حماس را در «کابینه امنیتی» خود به بحث و رای گیری بگذارد یا رسما پاسخ حماس را بدهد، در عمل روند گفتگوهای محرمانه با حماس را شروع کرد.

دولت اسرائیل به این خبر واکنشی نشان نداده است اما یک مقام ارشد حماس در گفتگو با بی‌بی سی فارسی، خبر مذاکرات پشت پرده با اسرائیل را بی‌اساس دانسته است.

آقای زهار می‌گوید عده‌ای از چهره‌های بین المللی برای حل مشکل محاصره غزه و بازسازی خرابی‌های وسیع جنگ سال گذشته با اسرائیل رایزنی‌هایی انجام داده‌اند. بنا بر گزارش‌ها، قرار است جیمی کار‌تر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، این هفته از نوار غزه بازدید کند.

همچنین دولت قطر که از حامیان بزرگ حماس به حساب می‌آید، برای پایدار ماندن آتش بس و بازسازی غزه سخت در تلاش است و بنا بر گزارش‌ها، به اسرائیل پیشنهادی میانجی‌گری داده است.

محمود زهار بدون آنکه نامی از قطر یا کشور دیگری ببرد گفته است، موضوع آتش با اسرائیل در این مذاکرات مطرح نبوده است.

آقای زهار گفت: "ما با میانجی‌ها درباره اصول کلی گفتگو می‌کنیم. تا این لحظه با آن‌ها درباره طرحی خاص یا مسائله‌ای مرتبط با آتش بس با اسرائیل حرفی نزده‌ایم. حماس بعد از جنگ سال گذشته، در قاهره توافق آتش بس امضا کرد. اسرائیلی‌ها می‌خواهند با مقالاتی از این دست ما را محک بزنند."

بنا بر گزارش روزنامه یدیعوت آحارونوت، مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبر محمود عباس، از گفتگوهای محرمانه اسرائیل و حماس خشمگین هستند.

این روزنامه اسرائیلی می‌نویسد آمریکا و مصر هم از این مسائله خشنود نیستند زیرا 'کانال' اسرائیل و حماس، تشکیلات خودگردان را دور می‌زند و به حاشیه می‌راند.

بنا بر این گزارش، بدون روند گفتگوهایی که به بهبود وضع زندگی در غزه منجر شود، در تابستان امسال به احتمال زیاد درگیری تازه‌ای بین اسرائیل و حماس رخ خواهد داد.

درگیری سال گذشته اسرائیل و حماس خونین بود. حداقل ۲۲۰۰ فلسطینی در غزه در اثر حملات اسرائیل کشته شدند. سازمان ملل متحد متحد گفته است دو سوم قربانیان فلسطینی غیرنظامی بودند. در اسرائیل هم ۶۷ سرباز و شش غیر نظامی کشته شدند.