شمار کشته شدگان زلزله نپال حدود ۴۰۰۰ نفر اعلام شد

حق نشر عکس AP
Image caption مردم نپال از ترس تکرار زمین لرزه، شب را در چادرها سپری کردند

مقام های نپال می گویند که نزدیک به ۴۰۰۰ نفر در زلزله شدیدی که روز شنبه این کشور را لرزاند کشته و بیش از ۶۵۰۰ نفر زخمی شده اند.

این درحالی است که هزاران نفر از مردم برای دومین شب پس از زلزله مرگبار در پایتخت این کشور، در فضای آزاد به سر بردند و یک مقام صلیب سرخ گفت برخی از نیروهایش را در جریان عملیات نجات از دست داده است.

بسیاری از خانه ها در کاتماندو از بین رفته است. برای اسکان بازماندگان این زلزله در پایتخت صدها چادر برپا شده است و تخمین زده می شود که یکشنبه شب هم صدها هزار نفر در مرکز نپال دومین شب را در هوای آزاد سپری کرده اند.

زمین لرزه باعث سقوط بهمن در اورست هم شد که در اثر آن دست کم ۱۸ نفر کشته و ۶۱ نفر هم زخمی شدند.

تلاش برای خارج کردن قربانیان این حادثه از زیر آوار در کاتماندو پایتخت نپال ادامه دارد.

هنوز دسترسی به برخی مناطق زلزله زده این کشور دشوار است.

زلزله ۷.۸ درجه ای صبح زود روز شنبه در ناحیه ای در مرکز نپال میان کاتماندو و شهر پوکارا روی داد. پس از آن در روز یکشنبه پس لرزه ای قوی در نپال، هند و بنگلادش احساس شد و بهمن بیشتری در اورست گزارش شد.

گروه‌های نجات تلاش می‌کنند با استفاده از هلی‌کوپتر به مناطقی که دور از دسترس باقی مانده‌اند کمک رسانی کنند.

برآورد شده است که برای بازسازی مناطق آسیب دیده بیش از ۵ میلیارد دلار لازم است که این میزان حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را شامل می شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه‌های نجات تلاش می‌کنند با هلی‌کوپتر به مناطقی دوردست کمک برسانند

پاتریک فولر مدیر ارتباطات منطقه آسیا اقیانوسیه صلیب سرخ جهانی به بی‌بی‌سی گفته هنوز سخت است که حد و حدود آسیب‌های وارد شده را ارزیابی کنیم: "مهم‌ترین مسئله ما الان دسترسی به این مناطق است. نه ما و نه دیگران در مورد میزان آسیب‌های وارد شده به مناطق خارج از دره کاتماندو چیزی نمی‌دانیم. جمعیتی بالغ بر شش میلیون نفر در این مناطق زندگی می‌کنند.»

آقای فولر گفته است که نیروها و واحدهای صلیب سرخ در منطقه مشغول کارند و حتی کارکنان خود ما از زلزله آسیب دیده‌اند و ما بعضی از نیروها و داوطلبان‌مان را از دست داده‌ایم.

نپال یکی از مناطق زلزله‌خیز جهان است و پیشتر در سال ۱۹۳۴ بخش وسیعی از پایتخت این کشور در یک زمین‌لرزه از بین رفت.

حق نشر عکس BBC World Service

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کارشناسان از قبل می‌دانستند که زمین‌لرزه‌ای بزرگ در نپال قریب الوقوع خواهد بود.

یک هفته قبل نزدیک به ۵۰ کارشناس زلزله از نقاط مختلف جهان کنفرانسی در کاتماندو برگزار کردند که هدف آن آمادگی برای وقوع زمین‌لرزه و بهبود شرایط ساختمان‌سازی در این شهر اعلام شده بود.

شهر کاتماندو تراکم جمعیت بالایی دارد و مسائل ایمنی در ساخت بسیاری از ساختمان‌هایش رعایت نشده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط