نورسلطان نظربایف برای پنجمین بار رئیس جمهور قزاقستان شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کسی شک نداشت که این بار هم نورسلطان نظربایف در انتخابات قزاقستان بدون رقابت پیروز می شود

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که روز یکشنبه (۲۶ آوریل) برگزار شد، با کسب ۹۷.۷ درصد از آرای عمومی به پیروزی مطلق دست یافت.

کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از ۹۵ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده اند.

آقای نظربایف که ۷۴ سال سن دارد و چند سال پیش عنوان "پیشوای ملت" را گرفته بود، هم اکنون برای پنجمین بار بر کرسی ریاست جمهوری قزاقستان تکیه می زند. وی در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داد تا ثبات اقتصادی و اجتماعی را در این کشور دارای ذخایر بزرگ نفت در آسیای میانه برقرار کند.

کسی شک نداشت که این بار هم آقای نظربایف در انتخابات قزاقستان بدون رقابت پیروز می شود. ناظران از دو رقیب او به عنوان افراد کمتر شناخته شده و طرفدار دولت آقای نظربایف نام می برند.

گروههای مدافع حقوق بشر دولت قزاقستان را به سرکوب پیوسته مخالفان متهم می کنند.

روز یکشنبه ( ۲۶ آوریل)، زمانی که نورسلطان نظربایف رای خود را در آستانه، پایتخت قزاقستان، به صندوق می ریخت، گفت مطمئن است که مردم قزاقستان از او حمایت خواهند کرد.

وی گفت: "من مطمئنم که مردم قزاقستان قبل از همه برای توسعه کشور و زندگی بهتر و همچنین برای ثبات دولت و در حمایت از سیاستهایی رای می دهند که تحت ریاست من در کشور اجرا شده است."

در شهرهای آستانه و آلماتی صف های طولانی برای به صندوق انداختن رای تشکیل شده بود. بسیاری می گفتند که شرکت در انتخابات "قرض شهروندی" آنها است.

خبرنگاران می گویند انتخابات قبل از موعد ریاست جمهوری با توجه به بحران اقتصادی ماههای اخیر در قزاقستان که غنی ترین کشور در میان پنج جمهوری شوروی سابق در آسیای میانه محسوب می شود، برگزار شده است.

در رقابت با کالاهای وارداتی از روسیه که در پی تحریمهای غرب و افت جدی بهای روبل ارزان تر شده اند، تولید کنندگان داخلی در قزاقستان طی ماههای اخیر وادار شده اند بسیاری از کارکنان خود را مرخص کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان می بایست در سال ۲۰۱۶ برگزار شود

انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان می بایست در سال ۲۰۱۶ برگزار شود، ولی آقای نظربایف خواستار برگزاری زودتر آن شد. ناظران گفته اند این اقدام او تلاشی برای پایان دادن به شایعات در باره احتمال تحویل قدرت در قزاقستان بوده است.

کمیسیون مرکزی انتخابات شمار واجدان شرایط رای را قبلا بیش از نه میلیون نفر اعلام کرده بود.

نورسلطان نظربایف از اعضای سابق دفتر سیاسی حزب کمونیست شوروی است که از سال ۱۹۸۹، یعنی قبل از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ و استقلال قزاقستان زمام امور این کشور را در دست داشته است.

قزاستان بزرگ ترین کشور آسیای میانه از لحاظ قلمرو است و با روسیه و چین مرزهای طولانی دارد.