ولیعهد عربستان سعودی تغییر کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption امیر محمد بن نایف از اعضای قدرتمند خاندان سعودی و وزیر کشور است

سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی، ولیعهد این کشور و چند پست مهم دولتی دیگر را تغییر داده است.

پادشاه عربستان سعودی امیر مقرن بن عبدالعزیز، برادر ناتنی خود را که ولیعهد و دومین نفر در سلسله پادشاهی عربستان بود را کنار گذاشته و برادرزاده‌اش، محمد بن نایف را جایگزین او کرده است. امیر محمد بن نایف ۵۵ ساله است.

ولیعهد قبلی که ۷۰ سال دارد، سی و پنجمین و کوچکترین فرزند ملک عبدالعزیز آل سعود است.

ملک سلمان همچنین پسرش، محمد بن سلمان، را که حدود ۳۰ سال دارد، به سمت نایب ولیعهدی تعیین کرده است.

پادشاه عربستان علاوه بر آن، استعفای امیر سعود الفیصل را که از سال‌ها قبل وزیر امور خارجه بود، پذیرفته و عادل الجبیر را به جای او وزیر خارجه کرده است.

امیر سعودالفیصل طولانی‌ترین دوره تصدی وزارت خارجه در جهان را داشت و از سال ۱۹۷۵ وزیر امور خارجه عربستان بود.

جایگزین او، عادل الجبیر از اعضای خاندان سلطنتی نیست و سفیر عربستان در واشنگتن بوده است.

اواخر سال ۲۰۱۱، چند مقام آمریکایی گفتند طرحی را کشف کرده‌اند که بر اساس آن، ایران می‌خواسته برای ترور عادل‌ الجبیر، افرادی را اجیر کند.

در آن زمان، ایران با قاطعیت این اتهام را رد کرد.

ولیعهد و وزیر خارجه جدید عربستان سعودی، هر دو موضع سخت‌تری نسبت به ایران دارند.

ملک سلمان که ۷۹ سال دارد، بهمن ماه سال گذشته با درگذشت برادرش، ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی شد. ملک عبدالله هنگام مرگ ۹۰ سال داشت.

در عربستان سعودی، پادشاه سمت نخست‌وزیری را هم در دست دارد و معمولا ولیعهد به عنوان نایب اول نخست وزیر، عهده‌دار امور اجرایی می‌شود و مناصب مهم دولتی نیز بین اعضای ارشد خاندان سلطنتی تقسیم می‌شود.

پادشاهان و ولیعهدهای عربستان سعودی تا کنون همگی پسران ملک عبدالعزیز، بنیانگذار پادشاهی سعودی، بوده‌اند و این اولین بار است که یکی از نوه های ملک عبدالعزیز ولیعهد شده است.

محمد بن نایف، ولیعهد جدید عربستان سعودی، از اعضای بانفوذترین گروه خانوادگی این کشور معروف به خاندان "هفت سدیری" است. پدر وی، یعنی امیر نایف بن عبدالعزیز، یکی از هفت پسر بنیانگذار پادشاهی عربستان از یکی از همسرانش به نام حصه بنت احمد السدیری است. پادشاه فعلی نیز یکی از پسران حصه است. ملک فهد، پادشاه پیشین سعودی در سال‌های ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۵ بزرگترین برادر از میان این هفت برادر تنی بود.

از زمان به قدرت رسیدن ملک فهد در سال ۱۹۸۲، هفت سدیری بانفوذترین گروه در خاندان حاکم بر عربستان سعودی است.

حق نشر عکس BBC World Service