عربستان سعودی: حمله حوثی‌ها به نجران دفع شد

حق نشر عکس AP
Image caption حوثی‌ها و نیروهای متحد آنها در ارتش یمن روز پنجشنبه برای نخستین بار حمله وسیعی به خاک عربستان کردند

وزارت دفاع عربستان سعودی می گوید روز پنجشنبه حمله گسترده شبه‌نظامیان حوثی از داخل خاک یمن به استان نجران را دفع کرده است و ده‌ها حوثی در این رویارویی کشته شده اند.

از پنج هفته قبل که عربستان سعودی بمباران هوایی مواضع حوثی‌ها در یمن را آغاز کرد این نخستین بار است که شبه‌نظامیان حوثی، حمله‌ای بزرگ در مناطق مرزی را سازماندهی کرده اند.

به گفته وزارت دفاع عربستان سعودی، در حمله حوثی‌ها به پست های دیدبانی سعودی، سه سرباز این کشور کشته شدند.

بیانیه وزارت دفاع عربستان می افزاید: "نیروهای زمینی سعودی با پشتیبانی حملات هوایی توانستند توان تسلیحاتی مهاجمان را نابود کرده و آنها را به عقب برانند و همچنین ده‌ها تن از این شبه‌نظامیان را از بین ببرند."

وزیران خارجه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس روز پنجشنبه پیشنهاد برگزاری مذاکرات صلح بین گروه های سیاسی یمنی در مکانی بی‌طرف را رد کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption علاوه بر حملات هوایی، توپخانه سعودی مواضع حوثی‌ها در یمن را هدف قرار می‌دهد

این وزیران خارجه در نشست خود که در ریاض برگزار شد اعلام کردند که مذاکرات صلح بین گروه های سیاسی یمن باید در خاک عربستان سعودی انجام گیرد.

ایران پیشتر پیشنهاد کرده بود که مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ در یمن، با پشتیبانی سازمان ملل متحد در مکانی بی‌طرف برگزار شود.

مقام های ریاض و متحدان آنها ایران را به حمایت تسلیحاتی از حوثی‌ها متهم می کنند اما تهران همواره این اتهام را رد کرده است.

نشست وزیران خارجه امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، عمان، قطر، و کویت برای برنامه ریزی درباره جلسه آتی سران این کشورها برگزار شد که سه شنبه آینده انجام می‌شود.

قرار است فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه نیز در جلسه سران شش کشور عرب حاشیه خلیج فارس حضور یابد.

عمان تنها کشور عربی حاشیه خلیج فارس است که در ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی برای حمله به یمن حضور ندارد.

'پیشاپیش فاجعه‌بار'

از زمان آغاز حملات هوایی به یمن، این کشور در محاصره هوایی و دریایی قرار دارد و با کمبود سوخت و غذا مواجه است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای از ادامه درگیری‌ها در یمن ابراز نگرانی کرده و گفته است که در شش هفته اخیر بیش از ۱۲۰۰ نفر کشته شده و حدود ۳۰۰ هزار تن دیگر از خانه های خود گریخته اند.

دبیر کل سازمان ملل با انتقاد از تاثیر درگیری‌ها و حملات هوایی بر فعالیت های امدادرسانی در یمن گفته است: "سیستم های تصفیه آب، وضعیت بهداشت، و خدمات مخابراتی در آستانه فروپاشی هستند. در صورتی که سوخت وارد کشور نشود عملیات امدادرسانی در یمن تا چند روز دیگر متوقف خواهد شد."

آقای بان با تکرار درخواست آتش‌بس فوری در یمن از گروه های درگیر خواسته است تا به سازمان های امدادرسان اجازه دهند نیروهای امدادی وارد یمن شوند و به مردم آسیب دیده یاری رسانند.

دبیر کل سازمان ملل متحد وضعیت یمن را "پیشاپیش فاجعه‌بار" دانسته است.

مطالب مرتبط