بودجه ۲۰ میلیون دلاری برای تجهیز لباس پلیس آمریکا به دوربین

حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا ۲۰ میلیون دلار برای تجهیز لباس پلیس‌ به دوربین هزینه خواهد کرد

وزارت دادگستری آمریکا ۲۰ میلیون دلار برای تجهیز لباس پلیس‌های این کشور به دوربین اختصاص داده است.

لورتا لینچ، دادستان کل ایالات متحده در بیانیه‌ای گفته که نصب این دوربین‌ها بر روی لباس نیروهای انتظامی کشور بخشی از تلاش جامع وزارت دادگستری برای مقابله با چالش‌های قرن بیست و یکم است.

این تصمیم وزارت دادگستری آمریکا پس از آن منتشر می‌شود که هفته گذشته یک جوان سیاه‌پوست در شهر بالتیمور وقتی در بازداشت پلیس بود کشته شد و دلیل مرگ او هنوز روشن نشده است.

نصب دوربین بر روی لباس پلیس پس از آن در آمریکا مطرح شد که یک مامور پلیس در شهر فرگوسن به یک جوان سیاهپوست غیرمسلح شلیک کرد و او را کشت.

مامور پلیس ادعا کرد این جوان قصد حمله به او را داشته است. شواهدی در موافقت و مخالفت با ادعای پلیس وجود داشت اما سرانجام با رای هیئت منصفه مامور پلیس تحت تعقیب قرار نگرفت.

این رای هیئت منصفه موجب اعتراض گسترده در ایالت‌های مختلف آمریکا شد و شهر فرگوسن ماه‌ها آشوب‌زده بود.

سه هفته پس از این واقعه نیروهای پلیس شهر فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا ماموریت یافتند در هنگام گشت‌زنی روی لباس خود دوربین نصب کنند.

اکنون دادستان کل آمریکا با اعلام خبر بودجه ۲۰ میلیون دلاری برای این برنامه گفته که نصب این دوربین‌ها برای جامعه و پلیس سودمند خواهد بود.

به گفته او "تجهیز پلیس به دوربین‌های پوشیدنی عمل به وعده شفافیت، ترویج پاسخگویی و برخورداری از امنیت اولیه برای نیروهای انتظامی و جامعه‌ای است که به آن خدمت می‌کنند."

این بودجه ۲۰ میلیون دلاری در اختیار ده‌ها سازمانی قرار می‌گیرد که به عنوان ضابط و مجری قانون با مردم سر و کار دارند. برخی از این سازمان‌ها توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

وزارت دادگستری آمریکا همچنین یک میلیون دلار برای بررسی و مطالعه میزان اثرگذاری این دوربین‌ها در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط