انتخابات بریتانیا؛ نتیجه نظرسنجی پس از رأی‌گیری از موفقیت محافظه‌کاران حکایت دارد

شمارش آرا حق نشر عکس AP
Image caption شمارش آراء و اعلام نتایج در جریان است و نتیجه کلی انتخابات بعد از ظهر فردا روشن می‌شود

نظرسنجی پس از رأی گیری در انتخابات پارلمانی بریتانیا نشان می‌دهد که حزب محافظه‌کار به رهبری دیوید کامرون بیشترین کرسی‌ها را در مجلس عوام به دست خواهد آورد، اما احتمالا به اکثریت مطلق نخواهد رسید.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، انتظار می رود که حزب محافظه کار (که در مجلس قبلی ۳۰۲ کرسی داشت) ۳۱۶ کرسی و حزب کارگر (که در مجلس قبلی ۲۵۶ کرسی داشت) ۲۳۹ کرسی به دست آورند.

یک حزب برای اینکه بتواند با اکثریت مطلق دولت تشکیل دهد باید ۳۲۶ کرسی (نصف به علاوه یک ۶۵۰ کرسی مجلس عوام) را تصاحب کند.

حزب لیبرال دموکرات که در حال حاضر در دولت ائتلافی بریتانیا حضور دارد، بر اساس نتایج این نظرسنجی تنها ۱۰ کرسی خواهد داشت (۴۶ کرسی از دست می‌دهد). حزب ملی اسکاتلند ۵۸ کرسی (از مجموع ۵۹ کرسی اسکاتلند)، پلاید کامری (حزب ولز) ۴ کرسی و حزب های استقلال بریتانیا و سبز هر کدام ۲ کرسی به دست خواهند آورد.

این نظرسنجی به سفارس بی‌بی‌سی، ای‌تی‌وی و اسکای و پس از رأی دادن از ۲۲ هزار نفر در ۱۴۱ صندوق رأی در ۱۳۳ حوزه انتخابیه در سراسر بریتانیا انجام شده است.

نتایج نظرسنجی مشابه در انتخابات سال ۲۰۱۰ بسیار به نتایج نهایی نزدیک بود، اما نتایج نظرسنجی امسال تفاوت بسیاری با نتایج نظرسنجی های قبل از انتخابات دارد و با تردید تلقی شده است.

صفحه ویژه انتخابات بریتانیا

نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند توییت کرده است که در مورد این نتایج باید بسیار احتیاط کرد. او گفته است که انتظار نتایج درخشانی برای حزب خود دارد، اما کسب ۵۸ کرسی را بعید می داند. این حزب در مجلس قبلی تنها ۶ کرسی داشت.

حزب کارگر و چهره های حزب لیبرال دموکرات هم در مورد درستی نتایج این نظرسنجی ابراز تردید کرده اند.

اگر نتایج نظرسنجی درست باشد، احتمال دارد حزب محافظه کار بدون ائتلاف با دیگر احزاب دولت تشکیل دهد و تنها روی حمایت نمایندگان حزب لیبرال دموکرات و احزاب کوچک دیگر حساب کند.

در صورت صحیح بودن نتایج نظرسنجی، مجموع کرسی های حزب کارگر، حزب ملی اسکاتلند و حزب لیبرال دموکرات هم به اکثریت مطلق نخواهد رسید.