آمریکا آموزش 'شورشیان سوری میانه‌رو را آغاز کرده است'

حق نشر عکس Reuters

خبرگزاری‌های غربی از قول منابع آگاه می‌گویند که ارتش آمریکا آموزش گروهی از شورشیان سوری را در اردن آغاز کرده است و انتظار می‌‎رود این آموزش‌ها به پایگاه‌هایی در ترکیه، قطر و عربستان سعودی گسترش پیدا کند.

گزارش شده است که تا چهار هزار نفر برای شرکت در این آموزش‌ها داوطلب شده‌اند و از میان آنها ۴۰۰ نفر برای آموزش انتخاب شده‌اند. آمریکا می‌خواهد گروهی از شورشیان "میانه‌رو" را آموزش داده و سازمان دهد تا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مقابله کنند.

برنامه آمریکا این است که نیرویی ١۵ هزار نفری را از این جنگجویان سازمان دهد.

در ماه‌های آغازین جنگ داخلی سوریه ارتش آزاد سوریه، که توسط شماری از افسران پیشین ارتش سوریه تاسیس شد، عمده‌ترین نیروی مسلح مخالفان بود اما با قدرت‌گیری اسلام‌گرایان افراطی نقش این گروه در درگیری‌های سوریه به شدت کم‌رنگ شد.

بسیاری به برنامه آمریکا برای تشکیل این نیرو بدبین هستند، معتقدند که با واقعیت‌های جنگ داخلی سوریه نمی‌خواند و برخی از رهبران مخالفان بشار اسد هم می‌گویند که بدون هدف گرفتن نیروهای دولتی نمی‌توان به آینده این نیرو امیدوار بود. اما دولت آمریکا می‌گوید از آنجایی که با سوریه در جنگ نیست برنامه‌ای برای سازمان دادن نیروهای سوری به جز برای جنگ با داعش ندارد.

'پیشروی نیروهای دولتی در قلمون'

همزمان گزارش‌هایی از پیشروی نیروهای دولت سوریه و حزب‌الله لبنان در منطقه کوهستانی قلمون، در نزدیکی مرز لبنان، منتشر شده است.

بخش‌هایی از این منطقه در دست پیکارجویان جبهه نصرت، شاخه القاعده در سوریه، بوده است. اما حال حزب‌الله لبنان می‌گوید که با همراهی ارتش سوریه آنها را از حدود پنجاه کیلومتر مربع منطقه کوهستانی بیرون رانده است.