دو امدادگر آمریکایی در شرق اوکراین آزاد شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption جمهوری خودخوانده مردمی دونتسک همزمان با مسکو روز پیروزی را جشن گرفت

شورشیان جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین دو امدادگر آمریکایی را که ده روز پیش دستگیر کرده بودند آزاد کرده‌اند.

بیش از ۳۰ امدادگر دیگر زمانی بازداشت شدند که افراد مسلح به دفتر کمیته بین المللی نجات (IRC) در دونتسک حمله کردند.

این حمله موجب توقف ارائه کمک‌ها توسط کمیته بین المللی نجات در اوکراین شده است.

دیوید میلیبند، رئیس کمیته بین المللی نجات (IRC) گفت که امدادگران "هرگز نباید مورد هدف قرار بگیرند" و این حمله "بی احترامی به اصول کمیته بین المللی نجات" است.

وی که سابقا وزیر امور خارجه بریتانیا بود در یک بیانیه ضمن محکومیت به اسارت گرفتن امدادگران گفت که دو این دو امدادگر سالم و در یک مکان امن هستند.

وی افزود: "اقداماتی که توسط نیروهای امنیتی جمهوری خودخوانده مردمی دونتسک صورت گرفته، از جمله ارعاب کارمندان فداکار امدادی ما، توهین به آن اصول است. هر روز، امدادگران بین المللی با قبول خطر به جان خود برای ارائه کمک به آسیب پذیر ترین افراد در شرایط بحرانی شجاعت نشان می دهند. آنها هرگز نباید هدف قرار داده شوند."

حق نشر عکس International Rescue Committee
Image caption کمیته بین المللی نجات می گوید تلاش کرده است به افزایش نگران کننده نیاز به کمک های بشردوستانه در شرق اوکراین رسیدگی کند

افراد مسلح نقاب پوش

افراد مسلح نقاب دار در ۲۹ آوریل ۳۷ امدادگر کمیته بین المللی نجات را اسیر کردند. پنج امدادگر اهل کانادا، بریتانیا، گرجستان و شیلی مجبور به ترک منطقه تحت کنترل شورشیان در شرق اوکراین شدند.

با این حال دو تن از امدادگران آمریکا توسط مقاماتی که ظاهرا با وزارت امنیت ملی جمهوری خودخوانده دونتسک مرتبط هستند نگه داشته شدند.

در روز حمله خبرگزاری اینترفاکس روسیه، سخنان سخنگوی وزارت امنیت جمهوری خودخوانده دونتسک را نشر کرد که کمیته بین المللی نجات را متهم به پنهان کردن "تجهیزات استراق سمع" در دفتر دونتسک خود کرد.

سخنگوی این نهاد ادعا کرد که "خارجی‌ها به طور منظم به اوکراین سفر کرده‌اند، اما نه به منظور همراهی کردن (کمیته بین المللی نجات) در انجام ماموریت های بشردوستانه".

او گفت: "کارکنان خارجی با مقامات در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های جمهوری مردمی دونتسک تماس برقرار کرده اند و در مورد به دست آوردن اطلاعات درباره وضعیت در جمهوری علاقه نشان داده اند."

او همچنین این آژانس را به "استخدام شهروندان جمهوری مردمی دونتسک برای کار، بدون امضای قرارداد با آنها و طفره رفتن از پرداخت مالیات به بودجه جمهوری مردمی دونتسک" متهم کرده است.

شورشیان مسلح در استان های دونتسک و لوهانسک اوکراین یک سال می شود با نیروهای دولتی می جنگند.

غرب می گوید روسیه شورشیان را مسلح کرده و به طور منظم سربازان را به منطقه فرستاده است - اتهامی که کارشناسان مستقل نیز آن را تایید کرده اند. مسکو اصرار دارد که روس‌هایی که با همراهی شورشیان می جنگند افراد داوطلب هستند.

مطالب مرتبط