اتحادیه اروپا خواستار کمک سازمان ملل برای مقابله با قاچاقچیان مهاجر شد

حق نشر عکس epa
Image caption فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که به حمایت سازمان ملل برای مقابله با قاچاقچیان مهاجر نیاز داریم

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن هشدار نسبت به بی سابقه بودن بحران مهاجران در آبهای مدیترانه خواستار پاسخی ویژه به این بحران شد.

خانم موگرینی خواستار کمک سازمان ملل در مقابله با گروههایی شد که از طریق غیرقانونی مهاجران را وارد کشورهای اروپایی می کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در شورای امنیت سازمان ملل صحبت می کرد، گفت که اولویت اساسی اتحادیه اروپا حفظ جان مهاجران است. اما او در عین حال گفت که راه حلی جادویی برای مقابله با این بحران وجود ندارد.

او برحمایت سازمان ملل برای کمک به حفظ جان مهاجران تاکید کرد.

خانم موگرینی در جریان نشست امروز به مواردی اشاره کرد که کشورهای عضو اتحادیه ماه گذشته در مورد حل بحران مهاجران بر سر آن به توافق رسیدند.

از جمله این موارد گسترش عملیات تجسس و نجات، سه برابر کردن بودجه طی دو سال آینده میلادی، مقابله با شبکه های قاچاق و محاکمه کردن آنها، تلاش برای شناسایی، ضبط و انهدام قایق های قاچاقچیان مهاجر بود.

اتحادیه اروپا به منظور قانونی کردن هر گونه عملیات نظامی در آبهای لیبی برای مقابله با قاچاقچیان مهاجر باید تایید سازمان ملل را داشته باشد.

هنوز مشخص نیست که چه نوعی از عملیات نظامی باید برای مقابله با قاچاقچیان بکار گرفته شود.

در جریان این نشست طرح های اتحادیه اروپا برای مقابله با قاچاقچیان مهاجر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پیشتر لیبی مخالفت خود را با تلاش های اتحادیه اروپا برای جلب حمایت شورای امنیت از اقدام نظامی علیه قاچاقچیان مهاجر اعلام کرد.

لیبی از جمله کشورهایی است که بسیاری از عملیات قاچاق مهاجر در این کشور انجام می شود.

حق نشر عکس p
Image caption گفته شده بیش از ۱۸۰۰ مهاجر در سال جاری میلادی (۲۰۱۵) جان خود را از دست داده اند

بسیاری از مهاجران از کشورهای سوریه، اریتره، نیجریه و سومالی هستند که به دلیل جنگ و فقرکشورهایشان را ترک می کنند.

گفته شده بیش از ۱۸۰۰ مهاجر در سال جاری میلادی (۲۰۱۵) جان خود را از دست داده اند. این میزان به نسبت سال گذشته میلادی ( ۲۰۱۴) بیست برابر شده است.

در تحولی دیگر در ارتباط با موضوع مهاجران غیرقانونی، کمیسیون اروپا قرار است طرح تازه‌ای را برای مقابله با این پدیده ارائه کند.

بر اساس این طرح، تمام کشورهای اتحادیه موظف خواهند شد شماری از پناهجویان را بپذیرند.