داعش 'مانع بازگشت زن تاجیک به همراه فرزندانش به تاجیکستان شده است'

مریمبی عالموا، ساکن کولاب در جنوب شرق تاجیکستان حق نشر عکس bbc farsi

یک زن تاجیک می‌گوید که پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نمی‌گذارند دختر ۲۵ ساله او که شوهرش کشته شده، با فرزندان خود از سوریه به تاجیکستان برگردد.

به گفته مریمبی عالموا، ساکن کولاب در جنوب شرق تاجیکستان، گلرو، دخترش که سال پیش با لایق رجبف، شوهرش و فرزندانشان به سوریه رفته بود، بتازگی با او تماس گرفته و گفته که همسرش کشته شده است.

خانم عالموا، می‌گوید داعش به دخترش گفته که دو دختر و پسر کوچکش به این گروه تعلق دارند و او می‌تواند بدون فرزندانش به تاجیکستان برگردد.

آقای رجبف روز ۷ مه در سوریه کشته شده است.

'خودت برو، بچه‌هایت را نبر'

خانم عالموا می گوید: "او با یک شماره نامعلوم زنگ زد. به دخترم گفتم می‌گویی که شوهرت کشته شده، برنمی‌گردی؟ گفت: اینها (داعش) می‌گویند که خودت برو، بچه‌هایت را اجازه نداری ببری. دخترم گفت که باید چهار ماه و ده روز عزا بگیرد. آنجا همین طور رسم است."

ظاهرا اشاره دختر این زن به "مدت عده" در فقه اسلامی است که طبق آن زنان بیوه تا چهار ماه و ده روز نمی توانند ازدواج کنند. برخی از فعالان می‌گویند این نگرانی وجود دارد که این زن پس از پایان یافتن "مدت عده" به طور اجباری به عقد شخص دیگری درآید.

سفر به سوریه و عراق

لایق رجبف، شوهر گلرو عالموا، که ۳۲ سال داشت، در ماه سپتامبر سال گذشته همسر و سه فرزندش را به مسکو و از آنجا از طریق ترکیه به سوریه برد. به گفته همسرش، او هفته گذشته همراه با ۲۵ تن دیگر که در میانشان اتباع تاجیک هم بوده‌اند، در عملیاتی در سوریه کشته شده‌اند.

شیرافکن رجبف، پدر لایق، به بی‌بی‌سی گفت که پسرش در سوریه یکی دو بار به او تلفن زده بود، ولی بیش از این اطلاعی درباره وی ندارد.

مقامات تاجیکستان تلاشهای خود را برای بازگرداندن اتباع این کشور از سوریه و عراق افزایش داده‌اند.

حق نشر عکس bbc farsi
Image caption رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخلی تاجیکستان می گوید شمار اتباع این کشور که در جنگهای سوریه و عراق شرکت دارند، ۳۸۴ نفر تخمین زده می‌شود

وزارت کشور تاجیکستان روز ۹ مه با نشر اطلاعیه‌‌ای اعلام کرد که اتباع تاجیک که در جنگهای سوریه و عراق و دولتهای دیگر شرکت کرده‌اند و اکنون خواهان بازگشت به کشورشان هستند، به طور "همه جانبه کمک" خواهد کرد.

نشر این اطلاعیه در حالی است که به گفته رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخلی تاجیکستان، شمار اتباع این کشور که در جنگهای سوریه و عراق شرکت دارند، ۳۸۴ نفر تخمین زده می‌شود. از این میان ۴۰ نفر با زن و فرزندانشان به سوریه و عراق رفته و همراه با شورشیان وابسته به "دولت اسلامی" می‌جنگند.

چهار روز قبل، وزارت کشور تاجیکستان جلسه‌ای مشابه در شهر دوشنبه، پایتخت، دایر کرد که در آن فرخ شریفف، یک جوان ۲۵ ساله پس از بازگشت از سوریه در باره فعالیتهای "داعش" سخنرانی کرد.

او در بخشی از سخنان خود از خشونت داعش با افرادی که آنها را "خوارج" یا "جاسوس" می‌نامند سخن گفت و ادعا کرد که آنها زنان را "دست به دست کردن" می کنند.