ماهیگیران اندونزیایی صدها پناهجوی سرگردان در آب را به آچه بردند

حق نشر عکس AFP

بیش از ۶۰۰ پناهجو که کشتی حامل آنها در آب های اندونزی غرق شده بود، پس از آن که توسط قایق های ماهیگیری محلی نجات داده شدند، به استان آچه اندونزی منتقل شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروی دریایی اندونزی یک کشتی دیگر را از آب‌های این کشور برگردانده است.

افرادی که سوار این کشتی هستند، از جمله هزاران مهاجر بنگلادشی و روهینجای میانماری هستند که چون مالزی و اندونزی به کشتی حامل آنها اجازه پهلو گرفتن ندادند، چندین هفته در آب سرگردان بودند.

یکی از این کشتی ها که خبرنگار بی‌بی‌سی روز پنج شنبه در آب‌های تایلند آن را دید، بعد از آن که ارتش تایلند موتورش را تعمیر کرد، به حرکت درآمده است.

یکی از مقام های تایلند گفته است این کشتی نیز اکنون به سوی آچه در حرکت است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی بسیاری از ۳۰۰ مسافر این کشتی نزدیک به سه ماه با مقدار ناچیز غذا و آب در دریا سرگردان بوده‌اند و نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.

اندونزی، مالزی و تایلند مرزهای آبی خود را به روی موج جدید کشتی‌های مهاجران مسلمان از میانمار و بنگلادش بسته‌اند. آمریکا و سازمان ملل از کشورهای جنوب شرق آسیا خواسته‌اند به طور هماهنگ به این پناهجویان کمک کنند.

بسیاری از پناهجویان سرگردان در آب‌های منطقه، از مسلمانان روهینجای میانمار (برمه) هستند. میانمار مسلمانان روهینجا را به عنوان شهروند خود به رسمیت نمی‌شناسد و در سال‌های اخیر صدها هزار نفر از آنان از ترس خشونت‌های فرقه‌ای از این کشور گریخته‌اند.

مسیر اصلی فرار این پناهجویان، منطقه جنگلی هم‌مرز با تایلند است، اما بسیاری از آنها از راه دریا فرار می‌کنند.

مطالب مرتبط