اتحادیه اروپا عملیات نابود کردن شبکه قاچاق انسان در مدیترانه را دنبال می‌کند

حق نشر عکس PA
Image caption بر اساس برآورد سازمان ملل متحد، امسال تاکنون حدود ۶۰ هزار نفر از خاک لیبی با به خطر انداختن جان خود تلاش کرده‌اند از دریای مدیترانه عبور کنند و خود را به اروپا برسانند

انتظار می‌رود که وزیران امور خارجه و دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا عملیات از بین بردن شناورهای مورد استفاده قاچاقچیان انسان فعال در لیبی را تصویب کنند.

وزیران این اتحادیه در نشستی در بروکسل همچنین ساختار و مقر فرماندهی این عملیات را بررسی می کنند.

این اقدام بخشی از تلاش اتحادیه اروپا برای مقابله با انتقال شمار زیادی از مهاجران غیرقانونی از آفریقا و خاورمیانه با عبور از دریای مدیترانه برای رسیدن به اروپا است.

در سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۱۸۰۰ مهاجر در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند که نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۴ بیست برابر بیشتر است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به هنگام ورود به بروکسل گفت: "امروز نقطه اصلی، تصمیم گیری درباره راه اندازی عملیات اتحادیه اروپا برای از بین بردن شبکه های تبهکاری خواهد بود که در دریای مدیترانه انسان ها را قاچاق می کنند".

او افزود: "ما به دنبال جلب همکاری تمام مقامات مربوطه در لیبی هستیم".

اتحادیه اروپا مشغول مذاکرات در سازمان ملل متحد برای تصویب قطعنامه ای از سوی شورای امنیت است که اجازه عملیات نظامی در آب های لیبی را می دهد.

خانم موگرینی که هفته گذشته در سازمان ملل متحد بود گفت "هیچ مقاومت یا مخالفت عمده سیاسی" به طرح اتحادیه اروپا را در آن جا ندیده است.

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد، امسال تاکنون حدود ۶۰ هزار نفر از خاک لیبی با به خطر انداختن جان خود تلاش کرده اند از دریای مدیترانه عبور کنند و خود را به اروپا برسانند.

بسیاری از آنها از جنگ و فقر در کشورهایی مانند سوریه، اریتره، نیجریه و سومالی فرار می کنند.

'شرایط خطرناک'

انتظار می رود وزیران اتحادیه اروپا شیوه دقیق انجام عملیان جستجو و از بین بردن اهداف مورد نظر را تعیین کنند.

کریس موریس، خبرنگار بی بی سی در بروکسل گزارش می دهد که در ابتدای عملیات درباره فعالیت های باندهای تبهکار اطلاعات جمع آوری می شود، اما علیه شناورهای قاچاقچیان در آب های بین المللی نیز اقدام خواهد شد.

خبرنگار ما می گوید که مرحله سوم و بحث برانگیزترین مرحله ماموریت، عملیات نظامی خواهد بود که در داخل آب های لیبی و در سواحل آن انجام می شود، مناطقی که تحت کنترل گروه های شبه نظامی اسلامگرا قرار دارد.

بسیاری از قاچاقچیان در خاک لیبی هستند، که سفیر آن در سازمان ملل با طرح ورود به آب های لیبی مخالفت کرده است.

هدف طرح اتحادیه اروپا متلاشی کردن شبکه ای است که صاحبان آن از راه قاچاق انسان ها از دریای مدیترانه به اروپا سود زیادی به دست می آورند.

خبرنگار ما می گوید این بدان معناست که اتحادیه اروپا عملا مایل است به منظور از بین بردن شناورها و زیربناهای قاچاقچیان که تعداد زیادی از مهاجران غیرقانونی را به اروپا انتقال می دهند، خطرات قابل توجهی را بپذیرد.

سخنگوی دولت بریتانیا گفت که این کشور "بهترین راه برای حمایت از طرح پیشنهادی را بررسی می کند"، اما افزود "بریتانیا قصد ندارد به لیبی نیروهای رزمی بفرستد".

ایتالیا پیشنهاد کرده است که فرماندهی این ماموریت باید از رم توسط دریاسالار انریکو کردیندنو، که ماموریت نیروی دریایی اتحادیه اروپا در برابر دزدی دریایی در شاخ آفریقا در سال ۲۰۱۲ را بر عهده داشت، انجام شود.

اجازه سازمان ملل متحد برای عملیات اتحادیه اروپا در سواحل لیبی به قطعنامه فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیاز دارد و بان کی مون، دبیر کل این سازمان پیش از این در برابر راه حل نظامی هشدار داده بود.

گروه های حقوق بشری، از جمله سازمان عفو بین الملل، نیز هشدار داده اند که اقدام نظامی می تواند موجب گیر افتادن مهاجران در لیبی در شرایطی خطرناک شود.

پائولو جنتیلونی، وزیر امور خارجه ایتالیا در تعطیلات آخر هفته گفت که حمایت لیبی از عملیات، به ویژه مجلس این کشور در تابروک که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده، امری مهم است.

اما او اشاره کرد که در لیبی دولت متمرکز و مسلط وجود ندارد و این کار را خیلی مشکل کرده است.

مطالب مرتبط