تبرئه دو پلیس فرانسوی در ارتباط با مرگ دو نوجوان آفریقایی تبار در پاریس

حق نشر عکس AFP
Image caption این دو نوجوان قربانی حادثه، در حال بازگشت از یک مسابقه فوتبال به سمت خانه بودند

دو مامور پلیس فرانسوی از اتهام کمک نکردن به دو نوجوان آفریقایی تبار که در سال ۲۰۰۵ منجر به مرگ این دو و شورش و ناآرامی‌های گسترده در پاریس و شهرهای دیگر شد، تبرئه شدند.

بونا ترائوره ۱۵ ساله و زید بنا، ۱۷ ساله در ۲۷ اکتبر ۲۰۰۵ و در هنگام فرار از دست نیروهای پلیس، در داخل یک پست برق پنهان شدند که به برق گرفتگی و مرگ آنها منجر شد.

این دو نوجوان در حال بازگشت از یک مسابقه فوتبال به سمت خانه می‌رفتند که پلیس به تعقیب آنها پرداخت.

با گذشت ۱۰ سال از این واقعه، دادگاه سرانجام سباستین گایمن و استفانی کلن را از اتهام "کمک نکردن به کسی که در خطر است" مبری دانست.

عادل بنا، برادر زید گفت که از حکم دادگاه "حالش به هم می‌خورد".

او خطاب به خبرنگاران گفت: "پلیس را نمی‌شود دست زد. آنها هیچوقت متهم نمی‌شوند، نه تنها در این مورد بلکه در هیچ مورد دیگری."

این دو مامور پلیس به اتهام آنکه می‌دانستند دو نوجوان با نزدیک شدن به پست برق در خطر هستند اما برای کمک به آنها تلاشی نکردند، محاکمه شدند.

دو مامور پلیس همواره مقصر بودن در مرگ این دو نوجوان را انکار کرده‌اند.

مرگ دو نوجوان آفریقایی تبار، که در یکی از حومه‌های فقیر و مهاجرنشین پاریس صورت گرفت، در نوامبر ۲۰۰۵ به بروز اعتراضات و ناآرامی‌های گسترده منجر شد.

این ناآرامی‌ها، به مدت سه هفته ادامه پیدا کرد و علاوه بر پاریس، شهرهایی همچون نیس، لیل، مارسی و دیژون را نیز دستخوش شورش های خیابانی کرد.

شورش‌های نوامبر ۲۰۰۵، به آتش گرفتن صدها خودرو، دستگیری صدها نفر از معترضان خیابانی و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر، اعم از معترضان و نیروهای پلیس، منجر شد.

در نتیجه این ناآرامی ها، دولت فرانسه برای اولین بار بعد از ۲۰ سال (از سال ۱۹۸۴) "حالت اضطراری" اعلام کرد.

دنیل مرچنت، وکیل مدافع این دو مامور پلیس گفت که حالا "خیالشان راحت شده است".

او گفت: "موکلان من طی ۹ سال از اینکه مرتکب گناهی نشده‌اند اطمینان داشتند اما این ۹ سال برای آنها بسیار آزار دهنده بود. حالا آنها می توانند فصل جدیدی از زندگی را ورق بزنند."