مهندس نیروی دریایی مدعی ضعف در امنیت برنامه هسته‌ای بریتانیا شد

حق نشر عکس d
Image caption ویلیام مک‌میلی کارت پرسنلی و پاسپورت خود را در گزارشش منتشر کرده است

یک مهندس نیروی دریایی بریتانیا پس از انتشار ادعاهایی درباره بخشی از برنامه هسته‌ای بریتانیا گریخته است.

ویلیام مک‌نیلی در گزارشی که برای روزنامه‌ها و وبسایت‎های افشاگر از جمله ویکی‌لیکس فرستاده و همچنین بر روی اینترنت نیز منتشر کرده، مدعی شده که امنیت برنامه‌ هسته‌ای "ترایدنت" به قدری پائین است که تروریست‌ها به راحتی می‌توانند به آن حمله کنند.

آقای مک‌نیلی گفته که "فاجعه‌ای در انتظار" برنامه‌ هسته‌ای ترایدنت است.

او نوشته وارد شدن به کلوپ شبانه از وارد شدن به یک زیردریایی هسته‌ای "سخت‌تر" است. به گفته‌ او هیچ نظارتی بر ورود محموله‌هایی که وارد پایگاه‌های زیردریایی‌های هسته‌ای می‌شوند، وجود ندارد.

نیروی دریایی بریتانیا اظهارات آقای مک‌نیلی را تکذیب کرده و گفته که با همکاری پلیس در صدد یافتن اوست.

نیروی دریایی بریتانیا همچنین گفته است که تحقیقات خود را برای اطمینان از امنیت برنامه هسته‎ای ترایدنت ادامه می‌دهد.

آقای مک‌نیلی، ۲۵ ساله در این گزارش ۱۸ صفحه‌ای نوشته که هدفش از افشاگری "شکستن تصویر دروغین سیستمی است که بیشتر مردم تصور می‎کنند نقصی ندارد."

حق نشر عکس pa
Image caption در حال حاضر در قالب برنامه ترایدنت چهار زیردریایی با قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد

یک سخنگوی نیروی دریایی در واکنش به این گزارش گفته است که این نیرو، "تامین امنیت و ایمنی هسته‌ای را بسیار جدی می‌گیرد و در حال تحقیق کامل در خصوص انتشار این مدرک و محتویات آن هستیم."

او اظهارات آقای مک‌نیلی را کاملا رد کرد و گفته که ادعاهای "بی‌پایه و جهت‌دار او صرفا دیدگاه شخصی یک ملوان بسیار رده پائین" است.

ترایدنت از مهم‌ترین برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای بریتانیا بوده که در زمان نخست وزیری مارگارت تاچر در اوایل دهه ۱۹۸۰ به منظور دفاع از بریتانیا در مقابل کشورهای عضو پیمان ورشو به سیستم دفاعی این کشور اضافه شد.

در حال حاضر در قالب این برنامه چهار زیردریایی با قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد که یکی از آنها مسلح و در زیر دریا در رفت و آمد است.

قرار است که در سال ۲۰۱۶ دولت بریتانیا تصمیم خود را برای کنار گذاشتن این برنامه و جایگزین کردن برنامه دیگری اعلام کند.