اختلاف بر سر بدهی یونان 'هفته آینده حل خواهد شد'

حق نشر عکس AP

یانیس واروفاکیس وزیر دارایی یونان می گوید انتظار دارد که توافقی با وام دهندگان بین المللی هفته آینده به دست آید.

یونان به سرعت به سوی ورشکستگی پیش می رود و روز پنجم ژوئن یک قسط ۱.۵ میلیارد یورویی به صندوق بین المللی پول (آی ام اف) بدهکار است.

آقای واروفاکیس به استار تی وی گفت که توافق با وام دهندگان "بسیار نزدیک" است و این مساله را که کشورش حوزه یورو را ترک خواهد کرد رد کرد.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول درگیر مذاکراتی با یونان بر سر مجموعه ای از اصلاحات اقتصادی بوده اند که می گویند این کشور باید اجرا کند تا بتواند ۷.۲ میلیارد یورو از یک بسته نجات مالی را دریافت کند.

اختلافات مربوط به اصلاحات نظام بازنشستگی، کاهش مقررات بازار کار، و استخدام مجدد ۴ هزار کارمند سابق دولت هنوز حل نشده است.

بن بست در مذاکرات باعث نگرانی هایی در مورد پایان یافتن نقدینگی یونان شده است.

دولت یونان هفته پیش برای پرداختن ۷۵۰ میلیون یورو سود وام های جاری اش به ذخایر آی ام اف که در اختیار داشت دست برد.

آقای واروفاکیس گفت که توافق بر سر پرداخت بدهی ها در دسترس است اما اصرار ورزید که هرگونه سازشی که غیرقابل اجرا بداند را رد خواهد کرد.

او گفت:‌ "به شما اطمینان می دهم که اگر بین پرداختن بدهی یک طلبکار که از امضای موافقتنامه خودداری می کند و پرداختن حقوق یک بازنشسته سر دوراهی باشیم، حقوق فرد بازنشسته را می دهیم."

او در جریان یک پرسش و پاسخ زنده افزود: "امید من این است که بتوانیم هر دو را پرداخت کنیم."

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان روز پنجشنبه در اجلاس شراکت شرقی اتحادیه اروپا در ریگا شرکت خواهد کرد.

هرچند یونان در دستور کار اجلاس نیست اما مارگاریتیس شیناس سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا گفت احتمال دارد موضوع یونان یکی از محورهای اصلی بحث باشد.

آقای شیناس از تعهد دولت یونان برای به نتیجه رساندن گفتگو استقبال کرد اما گفت وقت و تلاش بیشتری برای پل زدن بر اختلافات موجود در مذاکرات لازم است.

مطالب مرتبط