سنای آمریکا به لایحه برچیدن برنامه شنود مکالمات تلفنی رای نداد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رسوایی شنود، روابط آمریکا و متحدانش را دچار تنشی بی‌سابقه کرده است

مجلس سنای آمریکا از تصویب لایحه‌ای که به ردیابی و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی میلیون‌ها شهروند توسط آژانس امنیت ملی آمریکا پایان می‌داد، خودداری کرده است.

پس از حوادث یازده سپتامبر ۲۰۰۱، لایحه‌ای موسوم به میهن‌دوستی در آمریکا به تصویب رسید که به موجب آن اختیارات گسترده و وسیعی در اختیار دولت و سازمان‌های جاسوسی و امنیتی قرار داده شد.

مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا چند روز پیش رای به برچیدن برنامه ردیابی و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی میلیون‌ها شهروند داد.

نمایندگان این مجلس لایحه جدیدی را که آزادی نام دارد، جایگزین لایحه میهن‌دوستی کردند که اول ژوئن (یک هفته دیگر) منقضی می‌شود.

اما مجلس سنا هم از تائید این لایحه جدید و هم تمدید قانون سابق خودداری کرده است.

اکنون سناتورهای آمریکایی قرار است ۳۱ ماه مه، یک روز پیش از انقضای آن، تشکیل جلسه دهند.

دادگاه تجدیدنظر نیویورک اخیرا رای داد که جمع‌آوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی میلیون‌ها شهروند آمریکا توسط آژانس امنیت ملی آمریکا غیر قانونی است.

کاخ سفید از مجلس سنای آمریکا خواسته بود تا لایحه آزادی را تائید کند.

طبق این لایحه، آژانس امنیت ملی آمریکا تنها مورد به مورد حق جمع‌آوری اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی را خواهد داشت.

ادوارد اسنودن که قبلا برای آژانس امنیت ملی آمریکا کار می‌کرد، در سال ۲۰۱۳ اسناد محرمانه این آژانس را در اختیار چند روزنامه‌نگار و روزنامه قرار داد.

آقای اسنودن که به روسیه پناهنده شده، جزئیات شنود گسترده ارتباطات اینترنتی و تلفنی توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا را برملا کرد.

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل در سال ۲۰۱۳ بر مبنای اسناد افشا شده توسط ادوارد اسنودن اعلام کرد که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از سال ۲۰۰۲ تلفن آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را شنود کرده‌اند که این مساله، خشم آلمان را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط