بحران عراق: نگرانی سازمان ملل از وضع بیجا شدگان با پیشروی داعش

حق نشر عکس AP
Image caption بزرگترین شمار پناهجویان در پل بیزبز جمع شده اند که برای جلوگیری از ورود پناهجویان رمادی به پایتخت عراق توسط مقامات بسته شده است

سازمان ملل متحد می گوید تلاش دارد به حدود ۴۰ هزار غیرنظامی که در اثر پیشروی گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، در مسیر بغداد محل اقامت دایمی خود را ترک کرده اند، دسترسی پیدا کند.

بیشترین شمار پناهجویان در پل بیزبز جمع شده اند که برای جلوگیری از ورود پناهجویان رمادی به پایتخت عراق توسط مقامات بسته شده است.

دومینیک بارش، معاون هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به عراق به بی‌بی‌سی گفت گزارش‌هایی در دست که نشان می‌دهد کودکان در اثر کم شدن آب بدنشان جان باخته‌اند.

رمادی در استان انبار عراق هفته قبل به دست گروه داعش افتاد.

حق نشر عکس BBC World Service

مقام‌های عراقی هنوز دلیل بستن پل بیزبز را اعلام نکرده اند اما گزارش‌هایی درباره نگرانی از نفوذ شبه‌نظامیان داعش به بغداد در میان آوارگان رمادی منتشر شده است.

پل بیزبز یکی از امن‌ترین مسیرهای اتصال بغداد به استان انبار محسوب می‌شود.

آقای بارش به بی‌بی‌سی گفت افرادی که در پی درگیری‌های رمادی آواره شده‌اند، به سه مکان رفته‌اند و بیشترین تعداد آنها در منطقه اطراف پل بیزبز هستند.

او گفت نگرانی‌های جدی در مورد زنان، کودکان، افراد مسن و بیمارانی وجود دارد که در میان هزاران نفر در گرما گیر افتاده‌اند.

وی افزود سازمان ملل متحد تلاش دارد محموله های غذایی و بهداشتی برای آوارگان بفرستد.

آقای بارش همچنین گفت سازمان ملل سعی دارد تعداد بی‌جاشدگان در حبانیه را برآورد کند و اقداماتی برای جلوگیری از گیرافتادن غیرنظامیان در میان طرف های درگیر انجام دهد.

او گفت در مورد کسانی که هنوز در رمادی مانده‌اند اطلاعات اندکی وجود دارد و اضافه کرد: "ما از مجازات، قتل، آزار و اذیت غیرنظامیانی که در شهر باقی مانده اند، روایاتی می‌شنویم."

حق نشر عکس Reuters
Image caption مشخص نیست که چرا به افراد غیر نظامی بی جاشده اجازه ورود به بغداد داده نمی شود

بیمارستان شهر به شدت آسیب دیده و قابل استفاده نیست.

مطالب مرتبط