واکنش ها به ارزیابی گزنده اشتون کارتر از عملکرد ارتش عراق

حق نشر عکس Reuters
Image caption اظهارت وزیر دفاع آمریکا از تندترین انتقاداتی است که تا کنون از سوی اعضای دولت آمریکا علیه نیروهای عراقی مطرح شده

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در انتقادی کم‌سابقه از نیروهای عراقی و شکست هفته گذشته آنها در شهر رمادی، گفته است به نظر می‌آید عراقی‌ها عزم جنگیدن ندارند.

در واکنش به سخنان آقای کارتر، حکیم الزمیلی رئیس کمیسیون دفاعی و امنیتی پارلمان عراق گفته است که آمریکا به دنبال آن است تا تقصیر شکست را به گردن دیگران بیندازد و نخست وزیر عراق هم گفته که از این سخنان متعجب شده است.

آقای جمیلی در مصاحبه ای با آسوشیتدپرس سخنان آقای کارتر را "غیرواقع بینانه و بی پایه" خواند و گفت ایالات متحده در رمادی تجهیزات و اسلحه مناسب در اختیار ارتش عراق نگذاشته و از نیروهای این کشور حمایت هوایی نکرده است و "به دنبال آن است که تقصیر شکست را به گردن دیگران بیندازد."

آقای کارتر در مصاحبه‌اش به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته بود که شمار نیروهای عراقی در نبرد رمادی بسیار بیشتر از نیروهای داعش بوده، اما آنها نتوانسته‌اند دوام بیاورند و عقب‌نشینی کرده‌اند.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق به جان سیمپسون خبرنگار بی بی سی گفت که او از اظهارات آقای کارتر "شگفت زده" است.

او گفت:‌ "آقای کارتر خیلی از عراق حمایت کرده و من مطمئن هستم که اطلاعات غلط به او داده اند."

آقای عبادی همچنین تاکید کرد که می توان رمادی را ظرف "چند روز" پس گرفت.

شهر رمادی مرکز استان سنی‌نشین انبار، در حدود صد کیلومتری غرب بغداد، یک هفته پیش به اشغال کامل شبه‌نظامیان گروه موسوم دولت اسلامی (داعش) در آمد.

صدها نفر در جریان درگیری‌های این شهر کشته و حدود ۵۰ هزار نفر مجبور به فرار شدند. سازمان ملل اوضاع رمادی را "بسیار نگران کننده" توصیف کرده است.

'مشکل اراده'

حق نشر عکس AP
Image caption حیدر عبادی گفت رمادی را می توان ظرف چند روز پس گرفت

در جریان عقب‌نشینی نیروهای عراقی از این شهر مقدار زیادی از تجهیزات نظامی و خودروهای زرهی از جمله چند تانک که آمریکا در اختیار عراقی‌ها گذاشته بود، به دست نیروهای داعش افتاد.

وزیر دفاع آمریکا با انتقاد شدید از ارتش عراق گفت: "به نظر می‌آید آنچه رخ داده این است که نیروهای عراقی هیچ تمایلی برای نبرد از خود نشان نداده‌اند. آنها نه‌تنها تعدادشان کمتر نبوده بلکه بسیار بیشتر از نیروهای مخالف بوده‌اند. این نشان می‌دهد که مشکل در اراده عراقی‌ها برای جنگ با داعش و دفاع از خودشان است."

دولت عراق که در ابتدا از اعزام شبه‌نظامیان شیعه به جنگ رمادی خودداری کرده بود، دیروز شنبه، ۲۳ مه حدود سه هزار نفر از این نیروها را به همراه سربازان عراقی برای پس گرفتن رمادی عازم انبار کرد.

بر اساس گزارش‌ها نبرد سنگینی در اطراف رمادی جریان دارد و مسئولان محلی از پیشروی شبه‌نظامیان شیعه و نیروهای عراقی در حومه شرقی شهر خبر داده‌اند.

روز شنبه گفته شد که شبه نظامیان شیعه ناحیه حسیبه را از داعش پس گرفته اند.

آمریکا از زمان خارج کردن نیروهایش از عراق در سال ۲۰۱۱ در آموزش و تجهیز نیروهای عراقی سرمایه گذاری کرده است.

اما در یک سال گذشته نیروهای نظامی عراقی متحمل شکست های جدی در برابر داعش شده اند و در این روند تجهیزات آمریکایی به دست داعش افتاده است.

آقای کارتر این وضعیت را بسیار "نگران کننده" خواند و گفت: "می توانیم به آنها آموزش دهیم و می توانیم تجهیزات در اختیارشان بگذاریم - اما معلوم است که نمی تواند اراده جنگیدن را به آنها منتقل کنیم."

با این حال آقای کارتر گفت که ارسال تدارکات و آموزش نظامی همچنان ادامه خواهد یافت به این امید که اراده جنگیدن در آنها شکل گیرد.

راجینی وایدیاناتان خبرنگار بی بی سی می گویند که این اظهارات یک ارزیابی گزنده از ارتشی است که آمریکا درحال آموزش آن بوده است و استدلال کسانی را تقویت می کند که می گویند تنها راه شکست داعش ورود مستقیم سربازان آمریکایی به عراق است - گزینه ای که واشنگتن تاکنون مردود دانسته است.

آقای کارتر از سیاست آمریکا برای حمله هوایی علیه داعش در پشتیبانی از ارتش عراق دفاع کرد و گفت که شکست نهایی داعش به مردم عراق بستگی دارد.

او گفت: "ما می توانیم در شکست داعش سهم ایفا کنیم. اما ما نمی توانیم عراق را .... به جایی خوب برای زندگی برای مردم این کشور تبدیل کنیم. ما نمی توانیم این پیروزی را استمرار دهیم، این فقط کار عراقی هاست. و به خصوص در این مورد کار قبایل سنی در غرب عراق."

سقوط رمادی که فقط ۱۱۰ کیلومتر از بغداد فاصله دارد یک سرافکندگی جدی برای دولت این کشور تلقی می شود.

به علاوه استقرار شبه نظامیان شیعه در قلب منطقه سنی نشین عراق برای شکست داعش به طور بالقوه خطری برای تنش های فرقه ای است.

بعضی ناظران می گویند که داعش اکنون کنترل ۵۰ درصد خاک سوریه و یک سوم خاک عراق را در اختیار دارد.

'اراده ای برای مقابله با داعش وجود ندارد'

حق نشر عکس AFP
Image caption شبه نظامیان شیعه در رمادی با داعش درگیر شده اند

همزمان در روز یکشنبه گزارش شد که سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در تجمعی در کرمان خواستار مقابله جدی با داعش شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا سردار سلیمانی که گفته می شود نقشی جدی در سازمان دادن به شبه نظامیان شیعه ای که با داعش می جنگند دارد گفت: "طاعون و بلای داعش که سر بریدن انسان برای آن آسانتر از گوسفند است و صدها نفر را خواباندن و سر بریدن و فریاد الله اکبر سر دادن، خطر بزرگی است."

او منافع ملی ایران را در مبارزه با داعش دانست: "اگر کسی ملت را از این خطر آگاه نکند و برای رفع این بلا تلاش نکند در مصیبت آینده شریک و این یک عامل بزرگ است و رفع آن عین منافع ملی ماست."

آقای سلیمانی که در ماه های اخیر حضور پررنگی در عراق داشته گفت: "هیچ اراده ای برای مقابله با داعش وجود ندارد."

او گفت:‌ "اقتصاد داعش از چاه های نفت کرکوک سوریه تامین می شود و با هزاران نفتکش آن را حمل می کنند و از طریق کشورهای عضو اتحاد بین المللی شما برای مقابله با داعش، صادر می شود."

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط