بریتانیا و روسیه مذاکرات بر سر بحران سوریه را از سر می‌گیرند

حق نشر عکس Getty PA

رهبران بریتانیا و روسیه توافق کرده اند که مقامات ارشد این دو کشور تلاش ها برای یافتن راه حل بحران در سوریه را از سر بگیرند.

دفتر نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که ازسرگیری مذاکرات میان مشاوران ارشد امنیتی دو کشور در صحبت تلفنی رهبران دو کشور در روز دوشنبه مورد بحث قرار گرفته است.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفته است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا تماس تلفنی گرفته تا پیروزی در انتخابات اخیر را به او تبریک بگوید.

او اضافه کرد که آنها ۳۰ دقیقه صحبت کردند که مسایل سوریه و اوکراین از موضوعات اصلی این صحبت بود.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفت که هر دو رهبر اتفاق نظر دارند که پیدا کردن راه حل جنگ سوریه و به ویژه جلوگیری از افزایش نفوذ دولت اسلامی (داعش) به سود منافع بریتانیا و روسیه است.

وی گفت که آقای کامرون و آقای پوتین توافق کردند که مشاوران امنیت ملی دو کشور باید برای ازسرگیری مذاکرات با هم ملاقات کنند.

دفتر نخست وزیری بریتانیا می گوید که دو کشور توافق کردند که برای پیدا کردن راه حل باید مذاکرات با "مخالفان میانه روی سوری" را ادامه دهند.

'اختلاف های عمیق'

سخنگوی دولت بریتانیا می گوید که به باور نخست وزیر در ارتباط با اوکراین "اختلافات عمیق" در باره نقش روسیه در این کشور باقی مانده "اما اولویت در حال حاضر باید اجرای کامل توافقات مینسک باشد."

در ماه فوریه مذاکرات طولانی منجر به حصول توافق بر سر برنامه صلح در اوکراین شد.

سخنگوی دولت بریتانیا افزود: "نخست وزیر صحبت خود را با این موضوع خلاصه کرد که بریتانیا و روسیه در مسئله هسته ای ایران با موفقیت با هم کار کرده اند و او امیدوار است که در سالهای پیش رو بتوانیم زمینه های دیگری پیدا کنیم که بریتانیا و روسیه می توانند در مسائل مربوط به منافع مشترک با هم کار کنند."

اقدامات روسیه در اوکراین و تعرض روسیه به حریم هوایی کشورهای غربی منجر به افزایش تنش با غرب شده است.

گفتگو میان مقامات دو کشور زمانی صورت می گیرد که نیروهای نظامی روسیه یک مانور نظامی در مقیاس بزرگ را با هدف آزمایش آمادگی رزمی آغاز کرده اند.

حدود ۲۵۰ هواپیما و ۱۲۰۰۰ پرسنل در این تمرینات چهار روزه، که وزارت دفاع روسیه برگزار می کند شرکت دارند.

انتظار می رود که حملات موشک های کروز به اهداف آزمایشی بخشی از این تمرینات باشد.

مطالب مرتبط