شروع عملیات بازپس‌گیری انبار؛ نگرانی آمریکا و فرانسه از نقش پررنگ شیعیان

سرباز عراقی حق نشر عکس AFP Getty Images

همزمان با شروع عملیات ارتش عراق برای بازپس گیری استان غربی انبار از نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، دولت آمریکا از رمز اعلام شده برای عملیات از سوی شبه نظامیان شیعه انتقاد کرده و فرانسه هم خواستار عملکرد فرافرقه ای دولت بغداد شده.

شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران می گویند که رهبری این عملیات را به عهده دارند و مواضعی را در حوالی رمادی تصرف کرده اند. گفته می شود قبایل سنی هم در این عملیات حضور دارند.

بعضی گزارش ها حکایت از آن دارد که نیروهای عراقی از استان صلاح الدین در شمال شهر رمادی در تلاش هستند که مسیر ارتباطی نیروهای داعش در این شهر را با سایر نیروهای این گروه در سوریه قطع کنند.

از زمان سقوط رمادی، نیروهای عراقی و شبه نظامیان شیعه در نزدیکی شهر مشغول صف آرایی بوده اند و می گویند در چند روز اخیر بخش هایی از شرق رمادی را پس گرفته اند.

جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا از عملیات رمادی استقبال کرد و قول حمایت کامل آمریکا را داد.

با این حال آمریکایی ها همچنان نگران نقش پررنگ جنگجویان شیعه ای هستند که بسیاری از آنها مورد حمایت ایران اند.

استیو وارن سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه از رمز اعلام شده از سوی شبه نظامیان برای این عملیات انتقاد کرد.

احمد اسدی یک سخنگوی شبه نظامیان شیعه حاشد شعبی (بسیج مردمی) گفت که رمز عملیات "لبیک یا حسین" خواهد بود اما سرهنگ وارن این رمز را "غیرمفید" خواند.

دولت آمریکا به طور روشن از عراق خواسته است در به کار گیری نیروهای شیعه در نبرد با داعش دقت کند تا به تنش های فرقه ای با سنی ها - به خصوص در شهری مثل رمادی در قلب بخش سنی نشین عراق - دامن زده نشود.

همزمان لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در انتقاد از دولت عراق گفت که فرانسه سال گذشته با این امید به ائتلاف هوایی ضدداعش پیوست که دولت بغداد منافع همه گروه ها در این کشور را نمایندگی کند.

آقای فابیوس گفت: "بدون راه حل سیاسی راه حل نظامی وجود نخواهد داشت. در سپتامبر، ما حمایت ائتلاف (از عراق) را به تعهدات سیاسی دولت تازه عراق منوط کردیم، چیزی که اسمش را سیاست همه شمول می گذاریم."

او افزود: "این میثاقی است که مشارکت نظامی ما را توجیه کرد و من به روشنی می گویم که این شرط باید بهتر مراعات شود."

'سلاح های تازه'

احمد اسدی سخنگوی گروه های بسیج مردمی در یک کنفرانس خبری گفت که عملیات بازپس گیری انبار "خیلی طول نخواهد کشید" و سلاح های تازه ای در این نبرد استفاده خواهد شد که "دشمن را غافلگیر خواهد کرد."

استیو وارن سخنگوی پنتاگون همچنین اشاره کرد که به عقیده آمریکا عملیات علیه داعش در رمادی هنوز در مرحله ابتدایی است: "در این مورد عملیات در حال شکل گیری شامل ایمن کردن راه های ارتباطی، ایمن کردن گذرگاه ها و تقاطع های مهم و ایمن کردن بخشی از نواحی... پیش از شروع عملیات به صورت تمام عیار است."

آقای اسدی هم در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه گفت که ترکیبی از نیروهای امنیتی و شبه نظامیان پیش از تلاش برای گرفتن رمادی، در نواحی بیابانی شمال شرقی شهر مستقر خواهد شد.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق روز دوشنبه در مصاحبه ای با بی بی سی گفته بود انتظار دارد که رمادی "ظرف چند روز" پس گرفته شود.

همزمان بریتانیا روز سه شنبه فاش کرد که هواپیماهای بدون سرنشین ریپر این کشور از ۲۲ تا ۲۴ مه "حملاتی موفق" علیه داعش در انبار انجام ده است.

بخش های گسترده ای از استان انبار در سال ۲۰۱۴ به تصرف نیروهای داعش در آمده بود و شهر رمادی، مرکز این استان هم ۱۰ روز پیش به دست داعش افتاد.

از دست دادن رمادی در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتر بغداد ضربه ای جدی به روحیه ارتش عراق وارد کرد و انتقادهای گسترده ای را برانگیخت.

در یکی از جدی ترین انتقادها، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت که ارتش عراق اراده جنگیدن با داعش را ندارد.

مقامات عراقی اظهارات آقای کارتر را رد کردند و گفتند که او اطلاعات غلط داشته است. حیدر عبادی بمبگذاری های انتحاری داعش را از عوامل اصلی سقوط شهر عنوان کرد.

از طرف دیگر سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، به شدت از عملکرد آمریکا در مقابله با داعش انتقاد کرد و آمریکایی ها را متهم کرد که عملا با داعش همدست هستند.

او مشخصا از تعلل نیروی هوایی آمریکا در دفاع از رمادی به شدت خشمگین بود و گفت که تنها ایران و همپیمانانش هستند که به راستی با داعش می جنگند.

مقامات نظامی آمریکا می گویند که تنها در شرایطی می توانند در نبرد با داعش موثر عمل کنند که نیروهای عراقی روی زمین اراده جنگیدن داشته باشند.

مطالب مرتبط