ملکه بریتانیا پارلمان تازه این کشور را افتتاح کرد

حق نشر عکس Reuters

ملکه الیزابت دوم، امروز (۲۷ مه/۶ خرداد) به طور رسمی پارلمان بریتانیا را افتتاح کرد.

افتتاح پارلمان بریتانیا پس از انجام انتخابات سراسری در این کشور که روز پنجشنبه (۷ مه) برگزار شد، صورت می‌گیرد.

ملکه بریتانیا در سخنرانی خود برنامه‌های دولت جدید این کشور را اعلام کرد. مقام ملکه بریتانیا تشریفاتی است و او قدرت اجرایی ندارد.

لوایحی که برگزاری همه‌پرسی در کشور را در خصوص عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا هموار می‌کند و همچنین تدابیر تازه برای کنترل مهاجرت به بریتانیا، از جمله فعالیتهای مهم دولت تازه بریتانیا خواهد بود.

همچنین برنامه‌های انتقال قدرت بیشتر به پارلمانهای اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی در دستور کار دولت تازه خواهد بود.

دولت تازه در عین حال طرحی را بررسی خواهد کرد که به موجب آن نمایندگان حوزه‌های انتخاباتی خارج از انگستان (ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی) در پارلمان بریتانیا برای مسایل صرفا مربوط به انگستان، حق رای نداشته باشند.

با پایان شمارش آرا در انتخابات عمومی بریتانیا، در روز (۸ مه) حزب محافظه‌کار توانست با کسب ۳۳۱ کرسی، اکثریت مطلق را در مجلس عوام این کشور به دست آورد.

حق نشر عکس Getty

پس از این پیروزی، دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار در سخنانی گفت که او نخست‌وزیر تمام مردم بریتانیا خواهد بود و برای اتحاد این کشور تلاش خواهد کرد.

دو حزب اصلی مخالف کارگر و لیبرال دموکرات نتوانستند در این انتخابات موفق عمل کنند و در بسیاری از حوزه‌های انتخاباتی کرسیهای خود را از دست دادند.

اما حزب ملی‌گرای اسکاتلند (اس ان پی) توانست ۵۶ کرسی از مجموع ۵۹ کرسی اسکاتلند در پارلمان را از آن خود کند، که موفقیت بزرگی برای این حزب است.

صفحه ویژه انتخابات بریتانیا

حق نشر عکس BBC World Service

در انتخابات سراسری بریتانیا، هزاران نامزد برای ۶۵۰ کرسی پارلمان بریتانیا رقابت کردند. کسب ۳۲۶ کرسی برای تشکیل یک دولت با اکثریت مطلق کافی بود.

نظام انتخاباتی بریتانیا مبتنی بر اکثریت نسبی است. در هر حوزه انتخاباتی، نامزدی که بیش از رقبایش رأی آورده باشد یک کرسی به دست می‌آورد و نماینده پارلمان می‌شود. این نامزد لازم نیست اکثریت مطلق آراء مردم را کسب کند. رهبر حزبی که اکثریت مطلق (نصف به علاوه یک) کرسی‌های پارلمان (۳۲۶ کرسی) را برده باشد، نخست‌‌وزیر می‌شود.

نتیجه این انتخابات و بویژه پیروزی مطلق حزب محافظه کار می‌تواند عواقب شدیدی برای آینده عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا داشته باشد. آقای کامرون، نخست وزیر، وعده داده است که در روابط کشورش با اتحادیه اروپا بازنگری کند و موضوع باقی ماندن در این اتحادیه را به همه‌پرسی بگذارد.

حق نشر عکس BBC World Service