پوتین تلفات نظامی روسیه در زمان صلح را اطلاعات محرمانه اعلام کرد

حق نشر عکس AP
Image caption ولادمیر پوتین در مراسم ویژه روز پیروزی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با امضای حکمی اطلاعات مربوط به تلفات نظامی این کشور در دوران صلح را جزو اسرار محرمانه طبقه‌بندی کرد.

در این حکم آمده که اطلاعات مربوط به مرگ نیروهای روس "در جریان عملیات ویژه" در دوران صلح، محرمانه تلقی می‌شود.

این حکم جزییاتی درباره آنچه عملیات ویژه خوانده شده ارائه نمی‌دهد.

افشای اطلاعات محرمانه دولتی در روسیه یک جرم است و می‌تواند حداکثر ۴ سال زندان به همراه داشته باشد.

پیش از امضای این حکم اطلاعات مربوط به تلفات نظامی تنها در دوران جنگ محرمانه به شمار می‌رفت.

خبرنگاران می‌گویند این حکم با هدف جلوگیری از درز اطلاعات درباره تلفات نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین امضا شده است.

کرملین همواره انکار کرده است که شورشیان جدایی طلب طرفدار روسیه را مسلح کرده و به منطقه شرق اوکراین سرباز اعزام کرده است.

اما گزارشی تازه که در آمریکا منتشر شده است نشان می‌دهد که روسیه از اردوگاه‌‌های آموزش نظامی در نزدیکی مرز برای ادامه جنگ با اوکراین استفاده می‌کند.

موسسه پژوهشی شورای آتلانتیک ادعا می‌کند که در گزارش امروز خود دست داشتن روسیه در بحران اوکراین را به واسطه عکس، ویدیو و تصاویر ماهواره‌ای دنبال کرده است.

اقدام آقای پوتین برای ممنوعیت افشای اطلاعات درباره تلفات نظامی در دوران صلح همزمان با بروز نگرانی‌هایی درباره شروع یک رشته حملات جدید از سوی جدایی طلبان هوادار روسیه به اوکراین صورت می‌گیرد.

خبرنگاران رویترز می‌گویند که آنها شاهد گردآوری نیروها و مهمات توسط ارتش روسیه بوده‌اند. به گفته این خبرنگاران مهماتی از قبیل دستگاه‌های پرتاب موشک، تانک و تجهیزات توپخانه‌ای در یک پایگاه موقت در کوزمینسکی، نزدیک مرز با اوکراین جمع‌آوری شده است.

همچنین از ماه‌ها پیش گزارشی‌هایی مبنی بر خاکسپاری پنهانی سربازهای ارتش روسیه که جان خود را در اوکراین از دست داده‌اند منتشر شده است.

در اوایل ماه جاری، روسلان لوی‌یف، وبلاگ‌نویس روس گفت که او قبر سه نفر از نیروهای ارتش روسیه را که در اثر حملات توپخانه‌ای ۵ مه در اوکراین کشته شده‌اند را پیدا کرده است.

در عین حال تصاویر ماهواره‌ای که شورای آتلانتیک در گزارش خود به آن اشاره کرده است تحرک سربازان روس در اردوگاه‌های موقت در امتداد مرز با اوکراین را تایید کرده است.