بررسی بحران مهاجران جنوب شرق آسیا در کنفرانسی در بانکوک

حق نشر عکس epa
Image caption دیپلمات ها و مقامات ۱۷ کشور با برگزاری نشستی در بانکوک، پایتخت تایلند بحران پناهجویان میانماری و بنگلادشی را مورد بررسی قرار دادند

ژنرال تاناساک پاتیماپراگورن، وزیر امور خارجه تایلند در یک کنفرانس منطقه‌ای گفته است اعضای جامعه بین‌الملل باید برای پیدا کردن علت و ریشه فرار هزاران مهاجر از جان گذشته از آزار و اذیت‌های میانمار و از فقر بنگلادش با هم همکاری کنند.

این کنفرانس برای بررسی بحران مهاجران جنوب شرق آسیا تشکیل شده است.

ژنرال تاناساک به مقام‌های هفده کشور و سازمان که در اجلاسی در بانکوک، پایتخت تایلند، شرکت کرده بودند، گفت هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی از پس بحران پناهجویان میانماری و بنگلادشی بربیاید و برای متوقف کردن قاچاق انسان، تلاشی هماهنگ لازم است.

اعضای اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا، آسه‌آن، و نیز نمایندگانی از آمریکا و سازمان ملل در این کنفرانس شرکت دارند.

طی یک ماه اخیر، هزاران مهاجر بنگلادشی و میانماری با حرکت به سوی جنوب در سواحل اندونزی، مالزی و تایلند پیاده شده‌اند و قایق‌های حامل بسیاری از آنها نیز اجازه پهلو گرفتن در سواحل این کشورها را نیافته و به آب بازگردانده شده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption هزاران مهاجر در داخل کشتی ها در دریا سرگردان هستند

هزاران نفر در داخل دریا در کشتی‌هایی که راه به جایی ندارد، سرگردان مانده‌اند.

بیشتر این افراد، مهاجران بنگلادش و یا مسلمانان روهینجای میانمار (برمه) هستند که در این کشور به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

مسلمانان روهینجا که عمدتا در استان راخین در غرب میانمار زندگی می‌کنند، با تبعیض رو به رو هستند و شهروند میانمار محسوب نمی‌شوند.

بسیاری از مردم میانمار، مسلمانان ساکن ایالت راخین را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند.

خشونت‌های قومی میان بوداییان که اکثریت جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند و اقلیت مسلمان روهینجا صدها کشته بر جای گذاشته و هزاران نفر خانه و کاشانه خود را از دست داده و آواره شده‌اند.