تلاش سپ بلاتر برای کم اهمیت نشان دادن اتهامات مقامات فیفا

حق نشر عکس Getty
Image caption سپ بلاتر گفته که افراد خاصی مرتکب این تخلفات مالی شده‌اند و او تمام تلاش خود را برای بازگرداندن آبروی فیفا انجام خواهد داد

سپ بلاتر، رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا درتلاش است تا پرونده کیفری که علیه مقامات این نهاد از سوی آمریکا بازشده را بی اهمیت جلوه دهد.

روز چهارشنبه ۲۷ مه پس از اعلام جرم دادگستری آمریکا علیه ۱۴ نفر از مقام های فیفا، ۷ تن از مقامات ارشد این نهاد در جریان یورش پلیس به هتلی در سوئیس در ساعات اولیه بامداد بازداشت شدند. آنها به رشوه خواری، اخاذی و پول شویی که شامل ده ها میلیون دلار از سال ۱۹۹۱ می شود، متهم شده اند.

او گفت که از توضیحات دادستانی ایالات متحده پس از بازداشت مقامات فیفا بر اساس مقررات مقابله با فساد آمریکا شوک زده شده است.

آقای بلاتر که ۷۹ سال دارد روز جمعه ۲۹ مه (۸ خرداد) در کنگره سالانه فدراسیون بین المللی فوتبال در زوریخ، پایتخت سویس مجددا به عنوان رئیس این نهاد انتخاب شد.

شاهزاده علی بن حسین، رقیب اردنی آقای بلاتر بر دور دوم انتخابات در روز جمعه پافشاری داشت اما سپس کناره گیری کرد. آقای بلاتر در دور اول این انتخابات ۱۳۳ رای آورد و تنها رقیبش، علی بن حسین هم ۷۳ رای. آقای بلاتر برای برنده شدن در دور اول به هفت رای دیگر (مجموع ۱۴۰ رای) نیاز داشت.

در همین حال، مقامات سوئیس تحقیقات جداگانه ای را در باره اعطای حق برگزاری مسابقات جام جهانی در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر آغاز کرده اند.

آقای بلاتر در پاسخ به پرسشی در مورد آسیب ناشی از اتهامات فساد به وجهه فیفا، رسانه ها را برای اغراق بحران سرزنش کرد و گفت فیفا به عنوان یک سازمان قابل احترام باقی مانده است، به ویژه در آسیا و آفریقا.

حق نشر عکس Getty
Image caption میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) که از آقای بلاتر خواسته بود استعفا دهد انتخاب شدن مجدد اورا تبریک گفته است

فیفا و مقامات آن حالا با دو تحقیق و بررسی بزرگ بین المللی در رابطه با فساد و رشوه خواری مواجه هستند. دادستان های ایالات متحده و سوئیس گفته اند ممکن است دستگیری های بیشتری در پیش باشد.

قرار است مقام‌های فیفا که در سوئیس دستگیر شده‌اند به آمریکا فرستاده شوند. وزیر دادگستری آمریکا گفته است که این مقام‌های فیفا فوتبال را در سطح جهان به فساد کشانده‌اند.

اما سپ بلاتر پیش از انجام رای‌گیری گفت که افراد خاصی مرتکب این تخلفات مالی شده‌اند و او تمام تلاش خود را برای بازگرداندن آبروی فیفا انجام خواهد داد.

اما آقای بلاتر در مصاحبه ای با ایستگاه تلویزیونی سوئیس RTS در روز شنبه گفت که به گمان وی بازداشت ها تلاشی برای "مداخله در کنگره (فیفا)" بوده که او را دوباره انتخاب کرد. او افزود: "من مطمئن نیستم، اما از این کار بوی خوبی نمی آید."

او اشاره کرد که ایالات متحده در مناقصه برای جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر باخت در حالی که انگلستان، یکی دیگر از منتقدان اصلی وی به روسیه برای حق برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ بازنده شد. او همچنین گفت که ایالات متحده "حامی شماره یک" دولت اردن بود، که شاهزاده علی بن حسین رقیب شکست خورده اش از آن کشور بود.

آقای بلاتر در آفریقا و آسیا از محبوبیت گسترده ای برخوردار است و روسیه، میزبان جام جهانی بعدی از انتخاب مجدد او استقبال کرده است.

مطالب مرتبط