انتخابات محلی ایتالیا اصلاحات اقتصادی در این کشور را تهدید می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption برای قابل رقابت کردن اقتصاد ایتالیا آقای رنزی با چالشهای سختی رو به رو است

نتایج مقدماتی انتخابات محلی در ایتالیا دستاوردهایی را برای احزاب جناح راست در شمال این کشور نشان می‌دهد که شکستی برای برنامه های اصلاحات اقتصادی نخست وزیر ماتئو رنزی تلقی می‌شود.

با این حال، در مرکز و جنوب ایتالیا شانس حزب چپگرای دموکراتیک آقای رنزی بهتر است جایی که این حزب فرماندار جناح راست در کامپانیا را شکست داده است.

حزب دموکراتیک تلاش کرده است با هدف ایجاد تحرک در اقتصاد بیمار کشور اصلاحاتی اساسی در بازار کار، آموزش و پرورش و قانون اساسی، عملی کند.

در آستانه انتخابات محلی سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا که که ریاست حزب راست میانه فورزا، از احزاب مخالف را به عهده دارد به دردسر افتاد؛ وی به اشتباه از کاندیدای حزب رقیب حمایت کرد.

آقای برلوسکونی جمعه شب (۲۹ مه) با حضور در یک گردهمایی در شهر سگراته در حومه میلان، از مردم خواست تا به پائولو میچلی نامزد انتخابات شهرداری رای دهند.

آقای میچلی از حمایت حزب حاکم دموکراتیک برخوردار است که دولتی چپ-میانه در ایتالیا تشکیل داده است.

رقابت فشرده با رنزی

انتخابات روز یکشنبه در هفت منطقه از بیست منطقه ایتالیا برگزار شد و بخشی از این مبارزات با هدف انتخاب شهرداران در بیش از هفتصد حوزه انتخابی بود.

اتحادیه شمالی که از احزاب ضد مهاجرت است نه تنها در ونیز که پایگاه قدرت آن محسوب می شود بلکه در مناطق دیگر نیز دستاوردهایی داشته است. نماینده حزب دموکراتیک در منطقه لیگوریا در شمال غرب از جووانی توتی، که از حمایت احزاب اتحادیه شمالی و فورزا برخوردار است شکست خورده است.

لوکا زایا، نامزد اتحادیه شمالی در منطقه ونیتو پیروزی چشم‌گیری داشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption ماتئو سالوینی، رهبر اتحادیه شمالی اقبال حزب را احیا کرده است

عملکرد حزب دموکراتیک در انتخابات محلی نسبت به انتخابات اروپا در سال گذشته که موفق به کسب ۴۱ درصد از آرا شده بود ضعیفتر بوده است.

اما در کامپانیا، جنوب رم، وینچنتزو د لوکا، نامزد حزب دموکراتیک تقریبا ۴۰ درصد آرا را به دست آورده و از فرماندار جناح راست در این شهر پیش افتاده است.

حزب دموکراتیک همچنین در توسکانی، اومبریا، مارکه و پولیا پیروز شده است.

شبکه رای نیوز ایتالیا گزارش داده که حزب دموکراتیک ۲۳،۷ آرا از مجموع آرا را از آن خود کرده است. جنبش موسوم به پنج ستاره با کسب ۱۸،۴ درصد آرا در جای دوم قرار گرفته است و اتحادیه شمالی و فورزا به ترتیب ۱۲،۵ درصد و ۱۰،۷ درصد از آرا را به دست آورده اند.

این انتخابات محلی در ایتالیا آزمونی برای حزب آقای برلوسکونی در رقابت با حزب چپگرای حاکم دانسته می شد.

آقای برلوسکونی که ۷۸ سال دارد تاکنون سه بار نخست وزیر ایتالیا بوده است.

او پس از آن که عالی ترین دادگاه کشور در ماه مارس حکم در باره تبرئه وی از اتهام رابطه جنسی زیر سن قانونی و سوء استفاده از قدرت را تایید کرد در اوایل سال جاری برنامه بازگشت خود به صحنه سیاسی را اعلام داشت.

مطالب مرتبط