پترائوس: ترکیبی از نیروی نظامی و ابزار سیاسی داعش را شکست می‌دهد

دیوید پترائوس، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گفته است که ترکیبی از عملیات نظامی و روشهای سیاسی تنها راه شکست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

آقای پترائوس در گفتگویی با جاناتان مارکوس، خبرنگار دیپلماتیک بی‌بی‌سی، گفت مقابله با افراط‌گرایان که در چنین سطحی فعالیت دارند فقط از طریق "قوه قهریه" امکان‌پذیر نیست.

در طول دوران جنگ در عراق، آقای پترائوس برنامه‌ای را که بر اساس آن نیروهای آمریکایی در این کشور "افزایش" پیدا کرد و همچنین جلب حمایت قبایل سنی در مقابل القاعده را طراحی کرد.

ژنرال پترائوس داعش را "دشمنی سرسخت" توصیف کرده است.

او گفت: "این گروه در حقیقت یک نیروی نظامی متعارف است که در آن فاکتورهایی از ستیزه‌جویی، و البته همچنین رگه‌های بسیار مشخصی از تروریسم، وجود دارد."

اما هنگامی که از او درباره مقایسه داعش و القاعده سوال شد، پاسخ داد: "القاعده دارای ریشه‌های بزرگتری در عراق بود و نیروهای بیشتری در مقایسه با داعش داشت."

ژنرال بازنشسته پترائوس نقش مهمی در شکست القاعده در عراق داشت.

او تصرف اخیر رمادی، مرکز استان انبار عراق، از سوی داعش را "شکستی استراتژیک" خواند "بدین مفهوم که نشان داده شد که در چارچوب فعالیتعای داعش و اینکه آنها در حال دفاع و یا شکست هستند، به نوعی (ادعایی) توخالی بوده است."

وی تاکید کرد: "فکر نمی کنم که رمادی در هفته‌های آینده بازپس گرفته شود."

آقای پترائوس در عین حال گفت: "این اتفاق یک عقب نشینی بزرگ بوده است. در چنین زمانی باید به استراتژی نگاه کنیم. به تغییراتی که باید انجام داد. به تلاشهایی که باید افزایش یابند؛ و من فکر می کنم که اینها چیزهایی است که درحال انجام هستند."

ژنرال پترائوس پس از فرماندهی نیروهای بین‌المللی در عراق و افغانستان، رئیس سیا شد. اما به دنبال آشکار شدن روابط خارج از ازدواجش، مجبور به کناره‌گیری از این مقام شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنرال بازنشسته پترائوس نقش مهمی در شکست القاعده در عراق داشت