ائتلاف ضد داعش در پاریس تشکیل جلسه می‌دهد

حق نشر عکس AFP
Image caption وابستگی دولت عراق به شبه‌نظامیان شیعه در عملیات بازپس‌گیری رمادی، ائتلاف ضد داعش را درباره گسترش اختلافات فرقه‌ای نگران کرده است

وزیران ۲۰ کشور حاضر در ائتلاف جهانی علیه گروه "دولت اسلامی" (داعش) روز سه شنبه برای بررسی استراتژی خود در پاریس تشکیل جلسه می‌دهند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق و لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه قرار است به طور مشترک ریاست این مذاکرات را به عهده داشته باشند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا به سبب جراحت در سانحه دوچرخه سواری در این نشست حضور ندارد.

نشست ضد داعش در پاریس دو هفته پس از سقوط شهر رمادی عراق به دست این گروه صورت می‌گیرد.

وابستگی دولت عراق به شبه‌نظامیان شیعه موسوم به "بسیج مردمی" برای عملیات بازپس‌گیری رمادی باعث شده تا نگرانی‌هایی در میان کشورهای ائتلاف ضد داعش درباره گسترش اختلافات فرقه‌ای به وجود آید.

حضور شبه‌نظامیان شیعه عراقی که از پشتیبانی ایران برخوردار هستند در مناطق سنی‌نشین باعث شده که فرانسه موقعیت عراق در نبرد با داعش را "شکننده" توصیف کند.

نشست پاریس یک روز پس از کشته شدن دستکم ۴۵ پلیس عراقی در حمله داعش به استان انبار برگزار می‌شود.

یک مقام امنیتی در استان انبار روز دوشنبه به بی‌بی‌سی گفت که "بررسی‌های نهایی" عملیات بازپس‌گیری رمادی از داعش در حال انجام است و این حمله در چند روز آینده انجام می‌گیرد.

به گفته همین منبع امنیتی، شش موشک انداز ساخت ایران به خط مقدم رویارویی با داعش در استان انبار انتقال یافته و ۳۰۰۰ داوطلب با گذراندن دوره آموزشی در پایگاه حبانیه، در شرق رمادی، آماده اجرای عملیات هستند.

علاوه بر بحث درباره مسائل نظامی در نشست پاریس قرار است به تهدیدهای داعش علیه میراث فرهنگی، حمایت از اقلیت‌های مذهبی، و بحران آوارگان نیز پرداخته شود.

نیروهای داعش تاکنون اماکن باستانی و تاریخی متعددی در خاک عراق را ویران کرده‌اند و اخیرا نگرانی‌ها از تخریب شهر پالمیرا (تدمر) در سوریه به دست این گروه افزایش یافته است.