نخست‌وزیر عراق: تحریم‌ها علیه ایران و روسیه کار ما را برای خرید سلاح دشوار کرده

حق نشر عکس AFP
Image caption حیدر عبادی می‌گوید جامعه جهانی حمایت چندانی از عراق نکرده

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق می‌گوید که دلیل پیشروی‌های گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق، ناکامی جامعه جهانی در حمایت از این کشور است.

آقای عبادی افزود که جامعه جهانی در عمل حمایت چندانی از عراق در مبارزه‌ با داعش نکرده و تحریم‌های وضع شده علیه ایران و روسیه، کار عراق را برای خریدن سلاح دشوار کرده است.

نخست‌وزیر عراق گفت: "پول ما در بانک است، اما نمی‌توانیم سلاح بخریم. ما خواهان دریافت سلاح نیستیم تنها به ما اجازه دهند که به راحتی سلاح بخریم."

نخست‌وزیر عراق که در نشست راه‌های مقابله با داعش در پاریس سخن می‌گفت، هشدار داد که ورود پیکارجویان خارجی به کشورش در حال افزایش است.

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای عراقی در حال آماده شدن برای بازپس‌گیری رمادی هستند

آقای عبادی گفت که عراق به حمایت نیاز دارد، اما کمک چندانی دریافت نکرده است. او افزود صحبت زیادی در باره حمایت از عراق می‌شود، اما در عمل چیز زیادی دیده نشده است.

آقای عبادی تاکید کرد که ائتلاف به رهبری آمریکا نتوانسته به رغم اعزام صدها مشاور نظامی غربی و حملات هوایی علیه مواضع داعش، جلوی پیشروی نیروهای آنها را بگیرد.

سوریه، ایران و روسیه به این نشست دعوت نشده‌اند.

هر دو کشور ایران و روسیه به دولت‌های سوریه و عراق برای مقابله با داعش کمک می‌کنند.

وزیران امور خارجه ۲۰ کشور در نشست پاریس برای گفت‌‌و‌گو در باره راه‌های مقابله با داعش حضور دارند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت عراق بیش از پیش به نیروهای شبه‌نظامی شیعه برای مقابله با داعش نیاز دارد

نیروهای داعش در عراق و سوریه به پیشروی‌های خود ادامه داده و اخیرا موفق شده‌اند مناطق بیشتری را تحت کنترل در آورند.

نیروهای داعش ماه پیش شهر رمادی در استان انبار را تصرف کردند. آنها در سوریه نیز شهر پالمیرا (تدمر) را تحت کنترل خود در آوردند.

عراق برای مقابله با نیروهای داعش بیشتر به شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران متکی شده که این امر به نگرانی ها در مورد احتمال افزایش تنش‌های قومی در این کشور دامن زده است.

اخیرا ارتش عراق نام عملیات بازپس گرفتن استان انبار از نیروهای داعش را به دلیل چنین حساسیت‌هایی از "لبیک یاحسین" به "لبیک یا عراق" تغییر داد.

نیروهای عراقی هم اکنون در حال آماده شدن برای شروع عملیات بازپس‌گیری شهر رمادی هستند.

یک منبع بلندپایه امنیتی در شهر انبار به بی‌بی‌سی گفته است که شش راکت‌انداز ساخت ایران به خط مقدم برده شده و سه هزار نیرو، آموزش‌های لازم را در نزدیکی رمادی دریافت کرده‌اند.

مطالب مرتبط