مرکز اسلامی تاجیکستان پیوستن به داعش را 'حرام' اعلام کرد

حق نشر عکس AFP GETTY

شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان، بالاترین مرجع رسمی اسلامی در این کشور، با صدور فتوایی پیوستن به گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش در سوریه و عراق را حرام اعلام کرده است.

در این فتوا که امروز سه شنبه ۱۲ خرداد در سایت مرکز اسلامی تاجیکستان منتشر شده، آمده است که پیوستن جوانان تاجیک به داعش و "شرکت در عملیات‌های به اصطلاح 'جهاد' خلاف احکام شریعت و گناه کبیره محسوب می‌شود."

شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان گروه داعش را یک سازمان افراط گرا خوانده است که "خود را حامی دین اسلام معرفی می‌کند، ولی اقدامات این گروه در اصل زیر نقاب دین عملی زشت و ضداسلامی و ضدانسانی است."

در فتوای شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان آمده است: "گروهی به نام 'دولت اسلامی عراق و شام' از جمله گروههای تندرو و افراط گرا است که با استفاده از مقدسات اسلام و احساسات مسلمانان دنیا، نقشه‌های شوم خود را میخواهند عملی کنند."

این نهاد برای حرام دانستن پیوستن به داعش ۱۰ دلیل شرعی ارائه کرده است که مهم ترین آنها کافر خواندن "آنهایی است که هم عقیده آنها(داعش) نیستند".

دلایل دیگر قتل عام، بی رحمانه سر بریدن زنان و دختران، از بین بردن ملت‌ها، آتش زدن خانه مسلمانان، ترکاندن (انفجار) مساجد، اسارت زنان و کودکان، استفاده از انواع سلاح‌ها علیه مسلمانان، تاراج مردم و "از نام اسلام دعوت و گمراه نمودن جوانان و صدها حرام کاری و بی عدالتی های دیگر" مربوط می شود.

در این فتوا آمده است: "نمایندگان این گروه تندرو انسانهای بیگناه بسیاری را به قتل رسانده‌اند، انسانها را زنده سوزاندند، به افراد ناتوان و ضعیف ظلم و ستم کرده و اموال افراد را به غارت میبرند، در حالی که این حق را ندارند و این عمل از نگاه اسلام قطعا حرام است."

شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان همچنین اعلام خلافت از سوی ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، را خلاف شریعت اسلامی خوانده و فعالیتهای این گروه را نوعی "فتنه" ارزیابی کرده است.

در بخش دیگری از این فتوا آمده است: "در اسلام اعلام خلافت بدون گذرانیدن شورا جایز نیست. هیچ شخص یا گروهی حق ندارد بدون دلیل‎های شرعی و گذرانیدن شورای مسلمانان به خلافت برسد. اعلام خلافت بدون اجماع مسلمانان و رضایت آنها فتنه است، زیرا اکثر مسلمانان دیگر را که با آن مخالفند، از دایره خلافت بیرون میگذارد. این امر سبب تشکیل چند خلافت در مقابل یکدیگر می‌شود و در انتها موجب عصیان و آشوب و تفرقه میان مسلمانان می‌شود."

شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان همچنین مجازات مردم از سوی دولت اسلامی را تقبیح کرده و می گوید که در اسلام صادر کردن حکم جزا (حدود) بدون دلایل شرعی جایز نیست. به گفته این نهاد، جزا از ارکان اصلی شریعت است، ولی جزا را بدون درک مسئله و آوردن اثبات و دلیلهای روشن و قاطع به اجرا درآوردن حرام است.

فتوای شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان هرچند امروز منتشر شد، ولی تاریخ صدور آن مربوط به یک هفته پیش است. درست همان روز که فرمانده نیروی ویژه پلیس تاجیکستان، در ویدئویی از پیوستن خود به داعش خبر داد.

حق نشر عکس you tube

سرهنگ گلمراد حلیمف پس از یک ماه ناپدید شدن روز ۲۷ مه با پخش ویدئویی که او را در لباس پیکارجویان داعش نشان می داد، اعلام کرد که به گروه "دولت اسلامی" پیوسته است. او مقامات تاجیکستان و "آمریکائیان" را به قتل و کشتار و بنیاد خلافت اسلامی تهدید کرد.

به دنبال نشر ویدئوی آقای حلیمف، برخی از شرکتهای فراهمگر اینترنت در تاجیکستان دسترسی به شبکه های اجتماعی، مانند فیسبوک، یوتیوب و شماری از سایتهای خبری را مسدود کرده اند.

دادستانی کل تاجیکستان با تاسیس کمیسیونی متشکل از ماموران دادستانی، امنیتی و پلیس، پرونده ای علیه این فرد نظامی تشکیل داده است.

بر اساس آمار رسمی، نزدیک ۴۰۰ شهروند تاجیکستان به گروه داعش پیوسته و در سوریه و عراق میجنگند. از جمله ۴۰ نفر با اعضای خانواده خود در سوریه و عراق به سر می برند. حدود ۵۰ نفر از اتباع تاجیک در این جنگها کشته شده اند.

اخیرا دادگاه عالی تاجیکستان گروه موسوم به "دولت اسلامی" را سازمانی افراط گرا و تروریستی ناخته و فعالیت آن را در این کشور ممنوع کرد.

در همین حال، وزارت کشور تاجیکستان روز ۳۰ آوریل از بازگشت دو جوان تاجیک، یک دختر و یک پسر، از سوریه خبر داد که می گویند پس از چند ماه سرگردانی از آن جا فرار کرده اند.