کره جنوبی با آزمایش موشکی به کره شمالی هشدار داد

حق نشر عکس AFP
Image caption کره جنوبی در برابر حمایت اتمی آمریکا با محدود کردن توان موشکی خود موافقت کرده است

کره جنوبی با انجام یک آزمایش موشکی به اظهارات اخیر مقامات کره شمالی واکنش نشان داده است.

روز چهارشنبه، ١٣ خرداد (٣ ژوئن)، وزارت دفاع کره جنوبی از پرتاب آزمایشی دو نوع موشک بالستیک ساخت داخل خبر داد که به گفته کارشناسان، تمامی نقاط کره شمالی در برد آنها قرار دارد.

براساس این گزارش، پرتاب آزمایشی این موشک‌ها با حضور پارک گوئن-هی، رئیس جمهور کره جنوبی صورت گرفت که اقدامی غیرمتعارف محسوب می‌شود.

این آزمایش موشکی حدود یک ماه پس از آن انجام شده که کره شمالی اعلام کرد که یک فروند موشک بالیتسک قابل پرتاب از زیردریایی را با موفقیت آزمایش کرده و خبرگزاری دولتی آن کشور تصویری از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را هنگام مشاهده این آزمایش منتشر کرد. در عین حال، برخی کارشناسان نظامی معتقدند که احتمالا مقامات کره شمالی در مورد خصوصیات این موشک اغراق کرده‌اند.

مقامات کره شمالی همچنین از پیشرفت در ساخت تسلیحات اتمی خبر داده و گفته‌اند که در زمینه تولید کلاهک اتمی قابل نصب بر موشک‌های ساخت داخل موفقیت‌های بزرگی به دست آورده‌اند هر چند کارشناسان در این مورد نیز ابراز تردید کرده‌اند. در عین حال، این اتفاق نظر وجود دارد که کره شمالی امکانات قابل توجهی را به بخش تسلیحات موشکی و هسته‌ای خود اختصاص داده است.

حق نشر عکس AP
Image caption برخی کارشناسان اظهارات مقامات کره شمالی در مورد توانایی نظامی آن کشور را اغراق آمیز دانسته‌اند

موشک‌هایی که کره جنوبی خبر آزمایش آنها را داده قادر به حمل محموله‌ای به وزن یک تن تا مسافت ۵۰۰ کیلومتر هستند و تولید آنها براساس توافقنامه‌ای صورت گرفته که در سال ٢٠١٢ بین کره جنوبی و آمریکا امضا شد. براساس این توافقنامه، کره جنوبی امکان آن را یافت تا برد موشک‌های خود را افزایش دهد.

ایالات متحده به منظور دفاع از کره جنوبی، نیروی متشکل از ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر را در این کشور مستقر کرده و براساس پیمان‌های دوجانبه، تضمین کرده است که در صورت بروز خطر حمله اتمی، کره جنوبی را "تحت پوشش اتمی" قرار دهد.

در مقابل، کره جنوبی پذیرفته است که توانایی موشکی خود را تا برد ۳۰۰ کیلومتر و قابلیت حمل 500 کیلوگرمی محدود کند اما با توجه به برنامه‌های موشکی و اتمی کره شمالی، این محدودیت‌ها براساس توافقنامه سال ٢٠١٢ با آمریکا تا برد ۸۰۰ کیلومتر افزایش یافته است.

کره شمالی در سال‌های اخیر برنامه‌هایی را در زمینه تسلیحات موشکی و اتمی به اجرا گذاشته که تحریم‌های گسترده بین‌المللی، قطع بخش قابل توجهی از کمک‌های خارجی و وخامت شرایط اقتصادی از جمله قحطی را به دنبال داشته است. با اینهمه، از آنجا که در نظام حکومتی کره شمالی، ارتش نقشی عمده دارد، گفته می‌شود که بخش قابل توجهی از منابع اقتصادی آن کشور به مصارف نظامی اختصاص می‌یابد.

در چند دهه اخیر، کره جنوبی پیشرفت‌های اقتصادی و فنی چشمگیری داشته و به یک قدرت اقتصادی و صنعتی تبدیل شده است. در نتیجه، کارشناسان معتقدند که کره جنوبی از آن درجه از امکانات اقتصادی و فن آوری برخوردار است که بتواند در صورت لزوم، به سرعت به تولید تسلیحات پیشرفته روی آورد.

مطالب مرتبط