آمار تلفات ناشی از غرق شدن کشتی در چین به ۶۵ نفر رسید

حق نشر عکس Reuters

امدادگران اجساد ده‌ها قربانی غرق شدن کشتی مسافربری در دریای یانگ‌تسه در چین را از آب بیرون کشیده‌اند. به این ترتیب آمار رسمی قربانیان اکنون به ۶۵ نفر رسیده است.

مقامات قول داده‌اند که در مورد ابعاد این فاجعه پنهان‌کاری نکنند و بر این باورند که صدها نفر در این حادثه کشته شده‌اند.

کشتی "ستاره شرق" که از شهر نانجینگ در شرق چین عازم چونگ‌کینگ در جنوب غربی کشور بود روز دوشنبه ۱ ژوئن، در اثر توفانی شدید واژگون و در عرض چند دقیقه غرق شد.

گروه‌های امداد امروز، پنجشنبه (۴ ژوئن/۱۴ خرداد) با بریدن بدنه کشتی واژگون شده تلاش کردند که اجسادی را که احتمالا در داخل کشتی گیر کرده‌اند بیرون بکشند، اما دید آنها در اثر بارندگی و توفان شدید کاملا مخدوش بود.

تلاش‌ها برای برگرداندن کشتی به حالت عادی از ساعت ۱۸:۰۰ به وقت محلی آغاز شد.

طبق گزارش شین‌هوا، خبرگزاری رسمی چین، دولت این کشور وعده داده است که در مورد علل بروز حادثه تحقیقاتی جامع به عمل بیاورد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تابوت‌های یخچالی در انتظار اجساد به مرکز تدفین شهر منتقل شده‌اند

شو چنگ‌گوان، سخنگوی وزارت حمل و نقل چین خطاب به یک کنفرانس خبری گفت که "در مورد اشتباهات پنهان‌کاری نمی‌کنیم."

اما محوطه اطراف کشتی به شدت تحت کنترل قرار دارد و پلیس در قرارگاه‌های اطراف رودخانه مستقر شده‌اند تا مانع از دسترسی خبرنگاران به رودخانه و بیمارستان‎های اطراف شود.

وزارت تبلیغات چین به سردبیران رسانه‌ها دستور داده است تا خبرنگاران خود را به رودخانه اعزام نکنند و فقط از اطلاعات خبرگزاری رسمی استفاده کنند.

در حالی که مقامات خود را برای پیدا کردن صدها جسد دیگر آماده می‌کنند گزارش شده است که تعداد زیادی تابوت شیشه‌ای یخچالی به مرکز تدفین محلی انتقال یافته‌ است.

اغلب سرنشینان این کشتی بین ۵۰ تا ۸۰ ساله بوده‌اند.

جمعیت زیادی از اقوام و بازماندگان قربانیان به جیانلی در استان هوبی سفر کرده‌اند تا به کشتی غرق شده نزدیک باشند.

بسیاری از آنها در حالی که خواستار اطلاعات درباره سرنوشت اقوام خود بودند، با برپایی تظاهرات صف محافظتی پلیس را شکستند.

خانواده‌ها پرسش‌هایی از قبیل چگونگی وقوع حادثه، علت آنکه کشتی به این سرعت غرق شد و یا آنکه زنگ خطر دیر به صدا درآمد را مطرح کرده‌اند.