سازمان ملل در مورد توقف اجباری کمک‌های بشردوستانه به عراق هشدار داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption میلیون‌ها تن از آوارگان جنگی عراق به کمک‌های بشردوستانه خارجی متکی هستند

سازمان ملل در مورد توقف اجباری خدمات بشردوستانه به مردم عراق هشدار داده است.

لیز گراند، هماهنگ کننده خدمات بشردوستانه سازمان ملل در عراق هشدار داده است که به منظور ارائه خدمات اضطراری به بیش از پنج میلیون تن از مردم عراق طی شش ماه آینده به بودجه‌ای حدود پانصد میلیون دلار نیاز است. به گفته وی، تامین نشدن این بودجه به معنی توقف بیش از نیمی از عملیات بشردوستانه سازمان ملل در این کشور خواهد بود.

از زمان آغاز پیشروی سریع نیروهای دولت اسلامی - داعش - در عراق در تابستان گذشته، تاکنون صدها هزار تن از مردم این کشور آواره و به دریافت کمک‌های بشردوستانه متکی شده‌اند.

خانم گراند توقف بخش عمده‌ای از خدمات بشردوستانه سازمان ملل در عراق را "فاجعه بار" توصیف کرده و گفته است که در چنین صورتی، میلیون‌ها نفر به غذا، آب و سرپناه دسترسی نخواهند داشت.

در گزارشی که دفتر خدمات بشردوستانه سازمان ملل منتشر کرده آمده است که میزان نیاز عراقی‌ها به خدمات بشردوستانه "سرسام آور" است زیرا بیش از هشت میلیون نفر در حال حاضر به چنین خدماتی نیاز دارند و با ادامه جنگ، احتمال دارد تا پایان سال جاری میلادی، این رقم به مرز ده میلیون نفر نزدیک شود.

سازمان ملل عملیات دولت اسلامی را یکی از "مخوف‌ترین" شورش‌ها در تاریخ معاصر توصیف کرده و گفته است نیروهای این گروه به اعدام جمعی، تجاوز جنسی و شکنجه مردم مبادرت می‌کنند. نتیجه این اقدامات بروز یک فاجعه عمیق انسانی بوده است در حالیکه توجه جهانیان بیشتر به جنبه‌های نظامی جنگ متمرکز شده و شرایط ساکنان مناطق جنگی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

حق نشر عکس AP
Image caption پیشروی داعش به معنی افزایش شمار آوارگان و نیازمندان به کمک بشردوستانه است

در حالیکه جنگ در عراق باعث آوارگی تعداد روزافزونی از مردم آن کشور می‌شود، کاهش بهای نفت خام در بازارهای جهانی امکانات مالی دولت عراق برای کمک به آوارگان را تحلیل برده است.

سازمان ملل امیدوار است کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا که منابع مالی عظیمی را برای انجام عملیات هوایی علیه داعش مصرف می‌کنند اینک به اقداماتی برای کمک به قربانیان این جنگ نیز مبادرت ورزند. به گفته سازمان ملل، جنگ‌زدگان عراقی در شرایطی هستند که به دریافت انواع خدمات، از مواد اولیه غذایی گرفته تا مشاوره روانی برای زنان و دختران آسیب دیده از تعدیات داعش و جلوگیری از سوء استفاده از کودکان برای عملیات جنگی نیاز دارند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که در جریان جنگ عراق، از کودکان برای انجام عملیات انتحاری و به عنوان سپر انسانی سوء‌استفاده می شود، آنان را در بازار برده فروشی به فروش می‌رسانند، به صلیب می‌کشند یا زنده به گور می‌کنند. زنان و دختران به بردگی گرفته شده و در معرض خشونت جنسی قرار می‌گیرند. براساس این گزارش، کودکان ٤٥ درصد از نیازمندان به کمک‌های بشردوستانه را تشکیل می‌دهند در حالیکه بیش از سه میلیون تن از آنان از امکانات آموزشی محروم هستند.

کمبود منابع مالی تا کنون هم باعث تعطیلی ٧٧ مرکز درمانی وابسته به سازمان ملل و جیره بندی مواد غذایی برای آوارگان جنگی شده است.

ماه گذشته، نیروهای دولت اسلامی توانستند شهر رمادی، مرکز استان انبار را به تصرف خود در آورند که باعث شد ده‌ها هزار تن از ساکنان این شهر، آواره شوند و در حال حاضر نیز، بخش‌های دیگری از خاک عراق در معرض پیشروی این نیروها قرار دارند.