عامل انفجارهای دیاربکر ترکیه 'بمب‌ دست‌ساز بوده است'

حق نشر عکس EPA
Image caption تشییع جنازه قربانیان بمب‌گذاری دیاربکر امروز برگزار شد

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه انفجارهای دیروز، جمعه (۵ ژوئن) در شهر کردنشین دیاربکر در جنوب شرق ترکیه را "تحریک‌آمیز" توصیف کرد و گفت که دو بمب دست‌ساز عامل این انفجارها بوده است.

انفجارهای روز گذشته که در تجمع انتخاباتی هواداران حزب دموکراتیک خلق‌ها رخ داد، چهار کشته و بیش از ۴۰۰ زخمی به جا گذاشت. قرار بود صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب در این تجمع سخنرانی کند.

آقای داووداوغلو امروز شنبه گفت: "هر کس این کار را کرده و هر نیتی داشته، هدفش تنها یک حزب سیاسی نبوده، بلکه ترکیه و دموکراسی در ترکیه را هدف قرار داده است."

پلیس ترکیه می‌گوید بمب‌های به کاررفته در انفجارهای دیروز با کپسول‌های گاز پر از ساچمه ساخته شده بود.

این انفجارها در آستانه انتخابات پارلمانی ترکیه رخ داد که قرار است فردا یکشنبه ۷ ژوئن برگزار شود.

تلاش برای کسب ده درصد آرا

حزب چپگرای دمکراتیک خلق‌ها که در میان جامعه کردهای ترکیه هواداران بسیاری دارد، تلاش می‌کند در این انتخابات حداقل آرای لازم برای راه یافتن احزاب به پارلمان ترکیه (۱۰ درصد) را کسب کند و بتواند برای اولین بار نمایندگانش را به مجلس بفرستد.

در صورت موفقیت این حزب، کار حزب حاکم عدالت و توسعه در کسب اکثریت لازم برای تغییر قانون اساسی دشوار خواهد شد.

حزب عدالت و توسعه قصد دارد با کسب اکثریت لازم - ۳۳۰ کرسی از مجموع ۵۵۰ کرسی پارلمان - اصلاح قانون اساسی با هدف افزایش نقش و اختیارات رئیس جمهوری ترکیه را به همه‌پرسی بگذارد. بیشتر بخوانید.

بقیه احزاب ترکیه مخالف چنین طرحی هستند و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و رهبر سابق عدالت و توسعه را به تلاش برای بنیان گذاشتن نوعی "دیکتاتوری" در ترکیه متهم می‌کنند.

آنها همچنین می‌گویند آقای اردوغان به عنوان رئیس جمهور کشور، با تبلیغ برای حزبش بی‌طرفی در انتخابات را نقض کرده است.

مطالب مرتبط