پوتین: غرب نباید از روسیه بترسد

حق نشر عکس Reuters
Image caption روسیه از نشست کشورهای گروه هفت کنار گذاشته شده و ولادیمیر پوتین در آن شرکت نمی کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفته است که این کشور تهدیدی برای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیست.

آقای پوتین در گفتگویی با روزنامه ایتالیایی کوریره دلا سرا گفت: "فقط یک آدم دیوانه و فقط در رویا می‌تواند تصور کند که روسیه ناتو را مورد حمله قرار می‌دهد."

ناتو در پی دخالت روسیه در بحران اوکراین و در واکنش به نگرانی های این کشورها در قبال تهدید روسیه، حضور نظامی اش را در کشورهای اروپای شرقی افزایش داده‌ است.

ناتو معتقد است که روسیه از شورشیان اوکراین حمایت می کند، ادعایی که روسیه به طور مکرر رد کرده است.

آقای پوتین در گفتگویش با این روزنامه ایتالیایی گفت که برخی از کشورها به سادگی از نگرانی های مردم در قبال روسیه سوءاستفاده کرده تا از این طریق تجهیزات نظامی و کمک‌های مالی و اقتصادی دریافت کنند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که "نیازی نیست از روسیه بترسید."

حق نشر عکس r
Image caption روسیه متهم به اعزام نیرو به اوکراین و حمایت از شورشیان این کشور شده است

آقای پوتین در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: "دنیا آنچنان تغییر کرده که هر کسی دارای عقل سلیم است حتی نمی تواند بروز چنین جنگی در مقیاس وسیع را تصور کند."

سه کشور حوزه بالتیک یعنی استونی، لتونی و لیتوانی، برای مقابله با تهدیدهای نظامی روسیه خواهان حضور نیروهای ناتو در خاک کشورشان شده اند.

در اوایل ماه جاری میلادی، ناتو وعده داد که با "جنگ افزارهای مرکب" روسیه که این کشور در اوکراین استفاده می کند، مقابله خواهد کرد. "جنگ افزارهای مرکب" شامل ابزارهای متعارف نظامی و غیرنظامی می‌شود.

روز چهارشنبه گذشته نبردهای سنگینی در اطراف شهرهای مارینکا و کراسنوریوکا در غرب شهر دونتسک که از اصلی‌ترین مقرهای شورشیان شرق اوکراین است، گزارش شده بود.

همزمان نهاد ناظر بر آتش‌بس در اوکراین روز جمعه (پنجم ژوئن) از نقض مکرر و جدی آتش‌بس خبر داده است. قرارداد آتش بس در ماه فوریه در شهر مینسک امضا شد.

هر دو طرف مخاصمه نقض آتش‌بس را بر گردن دیگری می‌اندازد.

بحران اوکراین در دستورالعمل نشست رهبران گروه هفت قرار دارد.

این نشست فردا (یکشنبه ۷ ژوئن) بدون حضور روسیه در آلمان برگزار می‌شود.