هزاران مهاجر عازم اروپا از سواحل لیبی نجات یافتند

حق نشر عکس Press Association
Image caption مهاجران غیرقانونی سوار بر قایق‌های چوبی ماهیگیری عازم دریای مدیترانه می‌شوند

شماری از کشورهای اروپایی روز شنبه با ارسال کشتی‌های نیروی دریایی خود به جنوب دریای مدیترانه هزاران مهاجر را از آب‌های نزدیک لیبی نجات دادند.

خبرگزاری رویترز به نقل از گارد ساحلی ایتالیا، شمار مهاجران نجات یافته را بیش از دو هزار نفر گزارش کرده است.

در این عملیات که چند ساعت پس از حرکت قایق‌های قاچاقچیان به سوی اروپا آغاز شد کشتی‌های نیروی دریایی ایتالیا، آلمان، ایرلند و بریتانیا توانستند صدها مهاجر را از این قایق‌ها نجات دهند.

مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا که سوار بر یکی از شناورهای نیروی دریایی این کشور در منطقه حاضر بود هشدار داده که اگر اروپا موضع واحدی در قبال قاچاقچیان مستقر در لیبی اتخاذ نکند این قاره با موج عظیم مهاجران مواجه خواهد شد.

نیروی دریایی ایتالیا اعلام کرده که کشتی‌های این کشور روز شنبه ۵۶۰ مهاجر، از جمله زنان و کودکان، را پس از آنکه قایق آنها دچار مشکل شد در دریای مدیترانه نجات دادند.

نیروی دریایی ایرلند نیز از نجات ۳۱۰ مهاجر که ۳۹ تن از آنها کودک بوده اند در حدود ۵۰ کیلومتری سواحل لیبی خبر داده است.

ایتالیا که سواحلی نزدیک به لیبی دارد دیگر کشورهای اروپایی را برای عملیات نجات و اسکان مهاجران غیرقانونی زیر فشار قرار داده است.

سال گذشته نزدیک به ۱۷۰ هزار مهاجر پس از نجات از مدیترانه به بنادر ایتالیا انتقال یافتند.

دولت ایتالیا پیش‌بینی می‌کند که در سال ۲۰۱۵ شمار مهاجران عازم این کشور به ۲۰۰ هزار نفر برسد.

از آغاز سال جاری میلادی تا کنون، ده‌ها هزار مهاجر که با کشتی‌های ایرلند، مالت، بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی نجات یافتند وارد ایتالیا شده‌اند.

قاچاقچیان این گروه از مهاجران غیرقانونی را سوار بر قایق‌های چوبی ماهیگیری عازم دریای مدیترانه می‌کنند اما تا کنون هزارن تن از آنها غرق شده‌اند.

بنا به یک تحقیق، قاچاقچیان با ارسال هر قایق حامل مهاجران به دریا حدود ۹۰ هزار دلار درآمد کسب می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط