حزب اردوغان اکثریت پارلمان ترکیه را از دست داد

حق نشر عکس Getty
Image caption هواداران اچ دی پی در دیاربکر به خیابان ها ریختند

نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی ترکیه نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه، که از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور حمایت می کند، اکثریت خود را در پارلمان از دست داده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی تی آر تی ترکیه که دولتی است، درحالی که ۹۹ درصد آرا شمارش شده، حزب عدالت و توسعه ۴۱ درصد آرا را به دست آورده است.

به این ترتیب حزبی که برای ۱۳ سال تحت هدایت آقای اردوغان بلامنازع به نظر می رسید اکنون ممکن است برای تشکیل دولت به تقلا بیافتد.

گزارش می شود که حزب چپ‌های دموکراتیک خلق ها (HPD) که از حمایت کردها برخوردار است، حدود ۱۳ درصد آرا را به دست آورده که بیش از ۱۰ درصد آرای لازم برای حضور در مجلس قانون گذاری ترکیه است. این حزب مدافع حقوق کردها برای اولین بار به پارلمان راه می یابد.

با توجه به این نتایج، آقای اردوغان ناچار خواهد شد که برنامه تغییر قانون اساسی را، که به دنبال اجرای آن در صورت پیروزی انحصاری در انتخابات بود، کنار بگذارد.

برنامه تغییر قانون اساسی، قرار بود اختیارات رئیس جمهور را در حکومت ترکیه افزایش دهد و این کشور را به یک نظام "ریاستی" تبدیل کند که در آن، اختیارات اصلی اجرایی با شخص رئیس جمهور باشد.

برای تصویب این تغییر در پارلمان ترکیه، رجب طیب اردوغان به دو سوم آرای نمایندگان احتیاج داشت.

احمد داوداغلو نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی که ظاهرا به معنی پذیرش این نتایج بود گفت: "تصمیم مردم درست ترین تصمیم است."

حق نشر عکس AP
Image caption آقای اردوغان و همسرش روز یکشنبه در استانبول رای دادند
حق نشر عکس EPA
Image caption شادی هواداران دی اچ پی در دیاربکر

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که این شروع یک عصر تازه سیاسی در ترکیه و ضربه ای سخت به رئیس جمهوری است که باعث تفرقه ملی شده است.

مارک لوئن می نویسد: در منطقه متلاطم خاورمیانه، ترکیه اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین مسیری که انتخاب می کند، ماهیت دموکراسی اش و رهبرانی که سر کار می آورد، جملگی دارای پیامدهایی ورای مرزهای این کشور هستند.

خبرنگار ما می گوید که حزب دموکراتیک خلق ها (HPD) علاوه بر آرای کردها، شعارهایی برای جذب چپگرایان و مخالفان سرسخت اردوغان در زمینه برابری، حقوق همجنسگرایان و نگرانی های زیست محیطی داد.

گفته می شود که فضای حاکم بر مقر حزب عدالت و توسعه فضای سرخوردگی و یاس است و در مقابل خبر عبور حزب عمدتا کردی اچ دی پی از حد نصاب لازم برای ورود به پارلمان برای اولین بار باعث شادمانی هوادارانش شده است.

سیری ثریا اوندر معاون حزب گفت: "این یک پیروزی برای دموکراسی در برابر فساد سیاسی بود... پیروزی صلح بر جنگ."

رهبر اچ دی پی روز یکشنبه ائتلاف با عدالت و توسعه را مردود دانست و گفت که نتیجه انتخابات به بحث درباره تبدیل به یک نظام ریاست جمهوری پایان می دهد.

صلاح الدین دمیرتاش در یک کنفرانس خبری در استانبول گفت: "با این انتخابات بحث درباره ریاست جمهوری و دیکتاتوری در ترکیه به پایان رسیده."

عدالت و توسعه که برای تشکیل دولت ۱۷ کرسی کم دارد اکنون باید به فکر تشکیل یک دولت اقلیت یا ائتلاف با سایر احزاب باشد.

براساس پیش بینی شبکه های تلویزیونی ترکیه، سهم حزب عدالت و توسعه احتمالا ۲۵۸ کرسی در پارلمانی که ۵۵۰ کرسی دارد خواهد بود و پس از آن حزب مخالف جمهوری خلق (سی اچ پی) و حزب حرکت ملی (ام اچ پی) قرار می گیرند.

انتظار می رود که حزب اچ دی پی ۷۵ تا ۸۰ کرسی کسب کند.

مراد کارایالسین رئیس حزب جمهوری خلق گفت که نتایج رد آشکار تلاش آقای اردوغان برای افزایش اختیاراتش است.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای دمیرتاش ائتلاف با عدالت و توسعه را مردود دانست
حق نشر عکس EPA
Image caption حزب نخست وزیر داوداغلو اکنون باید گزینه هایش را بررسی کند

مطالب مرتبط