هادی: در نشست ژنو با شورشیان 'مذاکره نخواهد شد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای هادی در ماه مارس از بندر عدن گریخت و در عربستان پناه گرفت

عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن که در تبعید به سر می برد می گوید که در نشست ژنو در پایان هفته با شورشیان حوثی مذاکره ای بر سر آینده کشور و گذار سیاسی انجام نخواهد شد.

به علاوه او آنچه مداخله "خطرناک" ایران در کشورش خواند را محکوم کرد.

سازمان ملل روز ششم ژوئن اعلام کرد که رایزنی ها با شرکت طرف های درگیر یمن روز ۱۴ ژوئن در ژنو شروع خواهد شد.

عبدربه منصور هادی که به عربستان پناهنده شده گفت که تنها موضوع مورد بحث، اجرای قطعنامه ماه آوریل شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود. آن قطعنامه خواستار عقب نشینی شورشیان از همه نواحی اشغال شده می شد.

آقای هادی در یک موضع گیری سخت به تلویزیون العربیه گفت:‌ "مذاکره ای در کار نخواهد بود. فقط گفتگویی درباره چگونگی اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت خواهد بود. ما یک رایزنی خواهیم داشت."

آقای هادی این مساله را رد کرد که نشست ژنو با هدف کلی تر آشتی ملی یا یافتن یک سازش سیاسی برای پایان مناقشه انجام می شود.

ساعاتی پس از انتشار این مصاحبه جان کربی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از همه طرف ها خواست با حسن نیت و بدون پیش شرط وارد این گفتگوها شوند.

او نوشت:‌ "ما یمنی های شرکت کننده در این گفتگوها را ترغیب می کنیم برای از سرگیری سریع فرآیند گذار سیاسی در راستای ابتکار عمل جی سی سی (شورای همکاری خلیج فارس).... و سایر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل بکوشند."

آقای هادی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا هیات دولت درباره آشتی با هیات شورشیان گفتگو خواهد کرد گفت: "نه، اصلا."

خالد محفوظ بحاح نخست وزیر یمن هم در اظهاراتی در ریاض پایتخت عربستان نقطه نظر مشابهی را منعکس کرد.

او گفت هدف نشست ژنو بازگشت مجدد دولت یمن سر کار است و وقتی چنین شد "همه جناح های سیاسی به میز مذاکره بازمی گردند تا فرآیند سیاسی از سر گرفته شود... و پیش نویس قانون اساسی تصویب شود و انتخابات سازمان داده شود."

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل روز شنبه با اعلام برنامه نشست ژنو از همه طرف ها خواسته بود بدون پیش شرط وارد ژنو شوند.

انتقاد از ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات هوایی ائتلاف عربستان به حوثی ها و متحدان آنها ادامه دارد

دولت مخلوع یمن و عربستان سعودی خواستار عقب نشینی حوثی ها و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق از شهرهای اشغال شده از ماه سپتامبر به این سو هستند.

عربستان با تشکیل ائتلافی از اواخر ماه مارس حملات هوایی علیه شورشیان را آغاز کرده است اما این حملات عمدتا در پس زدن شورشیان بی نتیجه بوده است.

حوثی ها قطعنامه شورای امنیت را رد می کنند و می گویند که دولت آقای هادی مشروعیت خود را از دست داده است.

با توجه به ادامه موفقیت حوثی ها در حفظ مناطق اشغال شده، آقای هادی برای مصالحه با نمایندگان حوثی ها و آقای صالح تحت فشار بین المللی بوده است.

آقای هادی در مصاحبه روز دوشنبه همچنین بار دیگر ایران را به دخالت سیستماتیک در امور کشورش از طریق حمایت از حوثی ها متهم کرد.

ایران حمایت نظامی از این گروه را تکذیب می کند.

آقای هادی که در ماه مارس از بندر عدن گریخت و در عربستان پناه گرفت گفت:‌ "آنچه ایران در کشور من انجام می دهد خطرناک تر از کاری است که القاعده می کند."

آقای هادی که در سال ۲۰۱۲ پس از برکناری علی عبدالله صالح در پی اعتراضات انبوه علیه حکومت ۳۳ ساله او به قدرت رسیده بود، از مدت ها پیش ایران را به دخالت در امور کشورش متهم کرده است.

او از ایران چنین خواست: "دستت را از روی یمن بردار. من این را از خلاء نمی آورم. ما کسانی را گرفته ایم که توسط سپاه پاسداران انقلاب (ایران) آموزش دیده اند. آنها در زندان های ما بودند."

حوثی ها و متحدان آنها پس از سال ها شورش های محدود، در ماه سپتامبر علاوه بر صنعا پایتخت، بخش های وسیعی از این کشور را گرفتند.

حوثی ها با شرکت در مذاکرات ژنو موافقت کرده اند.

مطالب مرتبط