یونان طرح جدید اصلاحات ارائه داد

حق نشر عکس AP

یونان طرح بازبینی شده اصلاحات را به اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول ارائه کرده است.

این اقدام چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان مجموعه‌ای از اصلاحات را رد کرد که توسط ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ارائه شده بود.

اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول از یونان می‌خواهد برای دریافت قسط دیگری از وام بیش از هفت میلیارد دلاری، اصلاحات بیشتری در اقتصاد انجام دهد.

گمان می‌رود که یونان از موضع خود در مسائل مالیات بر ارزش افزوده و حقوق بازنشستگی عقب‌نشینی کند.

طرح بازبینی شده اصلاحات یک روز قبل از دیدار آقای سیپراس با رئیس‌جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان ارائه می‌شود.

هفته گذشته یونان به صندوق بین‌المللی پول گفت که پرداخت یک قسط ۳۰۰ میلیون یورویی خود که قرار بود جمعه (۵ ژوئن) بپردازد را تا آخر ژوئن به تأخیر می‌اندازد. زمانی که دولت آتن باید در مجموع ۱.۵ میلیارد یورو بدهی‌هایش را به اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول بپردازد.

اعتقاد بر این است که تمایل دولت یونان برای افزایش مالیات بر ارزش افزوده از جمله تدابیر برنامه‌های پیشنهادی است. اما به نظر می‌رسد که دولت یونان می‌خواهد سه نرخ در مالیات بر ارزش افزوده را حفظ کند: نرخ استاندارد، نرخ پایین برای غذا و دارو و نرخ پایین‌تر برای کتاب و خدمات هتل.

اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول می‌خواهند نرخ رشد اقتصادی یونان یک درصد از تولید ناخالص داخلی در این سال و ۲ درصد در سال آینده باشد. آتن ترجیح می‌دهد که این نرخ شش‌دهم درصد در این سال و یک درصد در سال آینده باشد.

زمان می‌گذرد

حق نشر عکس EPA
Image caption خانم مرکل گفت که یونان برای رسیدن به توافق باید در جهت اصلاح امور مالی خود گام بردارد

یکی دیگر از تدابیری که ممکن است مطرح می‌شود شامل پیشنهاد افزایش سهم پرداختی بازنشستگان برای خدمات بهداشتی از ۴ درصد به ۶ درصد است.

برخی منابع به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که طلبکاران بین‌المللی حالا در حال بررسی پاسخ خود هستند.

آقای سیپراس پیش‌تر در روز سه شنبه هشدار داد که شکست در رسیدن به یک توافق برای اعطای وام به یونان، که مهلت آن در پایان ماه به آخر می‌رسد، آغاز پایان برای منطقه یورو خواهد بود.

او قرار است روز چهارشنبه در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اروپا و آمریکای لاتین در بروکسل با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه گفتگو کند.

خانم مرکل در سخنرانی خود در اجلاس سران گروه هفت روز ۸ ژوئن در آلمان هشدار داد که زمان برای رسیدن به توافق جهت حفظ یونان در منطقه یورو از دست می‌رود.

او افزود که یونان برای رسیدن به توافق باید در جهت اصلاح امور مالی خود گام بردارد.

طرح بازبینی شده یونان دو روز پس از آن اعلام می‌شود که ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، گلایه کرده بود که یونان اصلاحاتی را که "وعده داده" عملی نکرده است.

او همچنین آقای سیپراس را متهم کرد که نتوانسته به "قوانین حداقل" در مذاکرات احترام بگذارد.

وی در تعطیلات آخر هفته تماس تلفنی رهبر یونان را رد کرد و گفت نخست‌وزیر یونان نخست باید طرح جایگزین وعده شده اصلاحات را پیشنهاد کند.

مطالب مرتبط