شورشیان سوریه: یک پایگاه مهم ارتش در درعا را تصرف کردیم

حق نشر عکس
Image caption گفته می‌شود که دست‌کم دوهزار شورشی در حمله روز سه‌شنبه شرکت داشته‌اند

شورشیان در سوریه می‌گویند که یک پایگاه بزرگ ارتش را در جنوب کشور به تصرف خود در آورده‌اند.

جبهه جنوبی، یک ائتلاف گروه‌های شورشی اعلام کرده است که این پایگاه تیپ ۵۲ صبح روز سه‌شنبه "آزاد" شده است.

این پایگاه که در خارج شهر حراک قرار دارد، یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌ها در استان درعا محسوب می‌شود.

مقامات در این باره اظهارنظری نکرده‌اند، اما در صورت تأیید خبر، سقوط این پایگاه تازه‌ترین شکست دولت در پی یک رشته شکست‌ها در سه ماه اخیر خواهد بود.

ائتلاف جبهه جنوبی در اوایل ماه آوریل گذرگاه نصیب در مرز با اردن را تصرف کرد، فقط چند روز پس از آن، ائتلاف دیگری از شورشیان کنترل پایتخت استان شمال غربی ادلب را به دست گرفت.

این در حالی است که یک ماه پیش گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شهر مرکزی و استراتژیک تدمر در همجواری ویرانه‌های باستانی پالمیرا را گرفت.

سرگرد عصام رئیس، سخنگوی جبهه جنوبی به خبرگزاری فرانسه گفت که دست‌کم ۲۰۰۰ شورشی پس از راه‌اندازی یک حمله "کوتاه و سریع" در سحرگاه روز سه شنبه، پایگاه تیپ ۵۲ را گرفتند.

او گفت: "این پایگاه یکی از خطوط اصلی دفاع برای نیروهای رژیم بود. این یک کابوس بود، چرا که آن‌ها از این پایگاه برای هدف حمله توپخانه‌ای علیه تمام مناطق شرق استان درعا استفاده می‌کردند."

این پایگاه در نزدیکی جاده اصلی‌ای قرار دارد که دمشق را به مرز اردن وصل می‌کند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیا است گفت در این نبرد ۲۰ سرباز و شبه‌نظامیان طرفدار دولت، همچنین ۱۴ شورشی کشته شده‌اند.

این گروه افزود که نیروهای دولتی در حال حاضر به روستای "مجاور" تغییر مکان کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در ماه های اخیر متحمل یک رشته شکست شده اند

اما احمد المسالمه، یک فعال مخالف در شهر درعا، به خبرگزاری فرانسه گفته که شورشیان روز سه شنبه روستای مجاور را هم تصرف کرده‌اند.

هیچ گزارشی در مورد وضع در تیپ ۵۲ در رسانه‌های دولتی نشر نشده است.

با این حال، خبرگزاری دولتی سوریه، سانا پیش از این گفت که دست‌کم ۴۰ عضو گروه جبهه النصره، وابسته به القاعده در حملات هوایی در این منطقه کشته شده‌اند.

این خبرگزاری به نقل از منابع نظامی گزارش داده که مواضع شورشیان در ملیحه شرقی، کرک و حراک هدف قرار گرفتند و حملات در نقاط دیگر استان درعا دفع شده است.

مطالب مرتبط