نتانیاهو:‌ رهبران عرب در مورد مذاکرات اتمی ایران با من موافقند

حق نشر عکس Reuters

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است که رهبران کشورهای عرب خلیج فارس در این مورد با او اتفاق نظر دارند که توافق درحال شکل گیری میان ایران و قدرت ها مانع دستیابی این کشور به سلاح اتمی نخواهد شد.

آقای نتانیاهو روز سه شنبه در کنفرانس سالانه هرزلیا در مرکز اسرائیل و چند روز پس از آن اظهار نظر می کرد که گزارش شد مقام های اسرائیل و عربستان برای مهار ایران چندین ملاقات محرمانه داشته اند.

همزمان گزارش می شود که مدیر سیا هفته پیش سفری محرمانه برای بحث درباره مذاکرات اتمی به اسرائیل داشته است.

نخست وزیر اسرائیل گفت:‌ "اغلب از من چهره خرابکار در مذاکرات اتمی را ترسیم می کنند. اما من با شمار قابل توجهی از همسایگان اسرائیل صحبت می کنم - بیش آنکه فکر کنید با این کشورها صحبت می کنم - و می خواهم به شما بگویم که هیچ کس در این منطقه باور ندارد که این معامله راه ایران به سوی بمب را می بندد."

آقای نتانیاهو از این رهبران نام نبرد.

او افزود:‌ "قابل توجه است که هیچ کس در این منطقه به جز ایران در این مذاکرات شرکت ندارد."

ایران که می گوید برنامه اتمی اش صرفا مقاصد صلح آمیز دارد هم اکنون در تلاش است براساس تفاهم نامه دوم آوریل لوزان تا آخر ژوئن (۹ تیر) با گروه پنج به علاوه یک به یک توافق جامع دست پیدا کند.

هدف این توافق محدود شدن برنامه اتمی ایران در قبال توقف تحریم هاست.

آقای نتانیاهو همچنین اخطار داد که این معامله به یک رقابت تسلیحاتی در منطقه دامن خواهد زد و سایر کشورها را به سوی اتمی شدن سوق خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس او گفت که برداشته شدن تحریم ها پاداش "رفاه در داخل" را به همراه می آورد و همزمان اجازه می دهد ایران به "پرخاشگری در خارج" ادامه دهد.

اسرائیل همواره با مذاکرات جاری قدرت ها با ایران مخالفت کرده است چون می گوید اجازه حفظ غنی سازی اورانیوم در ایران را می دهد. اما آمریکا می گوید که میزان مجاز غنی سازی براساس این توافق خطرناک نخواهد بود.

شبکه خبری بلومبرگ هفته قبل گزارش دادکه مقام های اسرائیلی و عربستان سعودی دیدارهای محرمانه ای برای بحث درباره "دشمن مشترک خود ایران" داشته اند.

به نوشته بلومبرگ مقام های سابق دو کشور فاش کرده اند که دو کشور پنج ملاقات دو جانبه طی ۱۷ ماه گذشته در هند، ایتالیا و جمهوری چک داشته اند.

این درحالی است که کشورهای عربی از جمله عربستان اسرائیل را به رسمیت نمی شناسند.

دو هفته پیش عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان، ایران را به دخالت در امور منطقه متهم کرده و گفته بود که کشورش در برابر این دخالت ساکت نخواهد نشست.

سفر محرمانه رئیس سیا

حق نشر عکس AFP
Image caption موشه یعلون نسبت به فروش سلاح های پیشرفته به اعراب ابراز نگرانی کرد

همزمان روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داده است که جان برنان مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، هفته پیش دیداری "محرمانه" از اسرائیل داشته است تا درباره توافق درحال شکل گیری با ایران توضیح دهد.

بنابه این گزارش آقای برنان علاوه بر آقای نتانیاهو با تمیر پاردو مدیر سازمان اطلاعات اسرائیل، موساد، و سایر مقام های اطلاعاتی این کشور دیدار کرد.

دفتر نخست وزیر اسرائیل در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده است.

گفته شد که در این دیدارها در مورد مذاکرات اتمی و فعالیت های ایران در منطقه بحث شد.

ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک آمریکا هم روز دوشنبه وارد اسرائیل شد.

آقای یعلون روز سه شنبه از فروش سلاح های پیشرفته آمریکا به اعراب برای "مقابله با تهدید ایران" ابراز نگرانی کرد.

او گفت:‌ "هرچند درحال حاضر هیچ نقشه خصومت آمیزی (در منطقه) علیه ما وجود ندارد، اما همانطور که می دانیم نیات در خاورمیانه دستخوش تغییر است."

آقای یعلون گفت:‌ "کشورهای خلیج (فارس) خود را عمدتا به سلاح های غربی و آمریکایی مسلح می کنند، با این برداشت که برای رسیدگی به وضعیت تازه ایران به این نوع توانایی های دفاعی نیاز خواهند داشت."

او که در همین کنفرانس هرزلیا در نزدیکی تل آویو حرف می زد گفت:‌ "این البته چالشی برای ما هم هست، و اینجاست که خیلی اهمیت دارد آنچه به 'برتری کیفی' اسرائيل موسوم است در برابر رقابت تسلیحاتی در منطقه حفظ شود."

تعهد آمریکا

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جریان سفر اسرائیل اعلام کرد که علی رغم توافق اتمی احتمالی با ایران، ایالات متحده به حفظ "برتری کیفی" تسلیحات ارتش اسرائیل در منطقه پایبند است.

او روز سه شنبه در تل آویو با ژنرال گادی آیزنکوت، همتای اسرائیلی خود و نیز موشه یعلون وزیر دفاع، گفتگو کرد.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه در تل آویو ضمن تاکید بر روابط نزدیک دو کشور گفت ارتش اسرائیل در دنیا دوستی بهتر از ارتش آمریکا ندارد.

گادی ایزنکوت، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل نیز از همتای آمریکایی اش تمجید کرد و گفت: "در دوران تصدی شما، هماهنگی ارتش های ما افزایش پیدا کرد و قوی تر شد. به خاطر کمک های شما بوده که همکاری نیروهای مسلح آمریکا و اسرائیل محکم تر شده است."

ژنرال دمپسی در اسرائیل اذعان کرده است که در صورت برداشته شدن تحریم های ایران، جمهوری اسلامی احتمالا بخشی از درآمدهای تازه اش را صرف طرح های نظامی و کمک به گروه های متحد خود در منطقه خواهد کرد، اما به گفته ژنرال دمپسی توافق هسته ای با ایران، در بلندمدت "بسیار بهتر" خواهد بود.

این مقام نظامی آمریکایی همچنین گفت در صورت امضای توافق و در صورت عدم توافق، آمریکا به حفظ "برتری کیفی" تسلیحات ارتش اسرائیل در منطقه پایبند است.

اسرائیل در پی آن است که آمریکا هم زمان با امضای توافق اتمی با ایران، کمک های نظامی و غیرنظام سالانه به اسرائیل را افزایش دهد. این کمک ها در حال حاضر حدود سه میلیارد دلار در سال است.

مطالب مرتبط