آمریکا برای کمک به مقابله با داعش ۴۵۰ مستشار نظامی به عراق می‌فرستد

حق نشر عکس Reuters

کاخ سفید اعلام کرده است که آمریکا برای کمک به جنگ با گروه موسوم به "دولت اسلامی" و دادن "آموزش و مشاوره" به نیروهای محلی ۴۵۰ مستشار نظامی به عراق می‌فرستد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به دنبال درخواست حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق این تصمیم را گرفته است.

نیروهای نظامی تازه آمریکا به پایگاهی در استان انبار منتقل می‌شوند. داعش ماه گذشته رمادی، مرکز این استان را تصرف کرد.

بنا است که مستشاران آمریکایی کمک کنند تا عراقی‌های بیشتری (عمدتا عشایر سنی) برای جنگ با داعش به ارتش عراق کمک کنند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفته است که "این مستشاران تازه ظرفیت نیروهای عراقی، از جمله جنگجویان عشایر محلی را فعال کنند تا آنها بتوانند توانایی‌های خود برای برنامه‌ریزی، هدایت و اجرای عملیات را بهبود ببخشند."

پیکارجویان داعش یک سال پیش شهر مهم موصل در عراق را به شکلی ناگهانی تصرف کردند و از آن زمان تاکنون با وجود مقابله ارتش عراق، نیروهای شبه نظامی شیعه و حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا، هنوز مناطق وسیعی را در عراق در اختیار دارند.

این گروه همچنین بخش‌های وسیعی را در سوریه تحت کنترل دارد و هسته‌هایی در کشورهای دیگر همراهی خود را با آن اعلام کرده‌اند.

برخی مقام‌های آمریکایی معتقدند که آموزش ناکافی نیروهای عراقی یکی از دلایل شکست‌های آنان، از جمله در سقوط رمادی، بوده است.

اما موفق ربیعی، مشاور امنیت ملی پیشین عراق، معتقد است که اعزام مستشاران تازه کافی نیست.

او به بی‌بی‌سی گفت: "این اقدامی است کوچک و دیرهنگام. من از دولت آمریکا می‌خواهم که تکلیف خود را روشن کند. آنها یک استراتژی واحد ندارند و ما از سیاست آنها در عراق، سوریه و منطقه سر در نمی‌آوریم. آمریکایی‌ها سیگنال‌های متناقض می‌فرستند."

هم‌اکنون سه هزار نیروی آمریکایی، شامل مستشار و مربی نظامی، در عراق به سر می‌برند.

حق نشر عکس BBC World Service