جب بوش رسما وارد مبارزات انتخاباتی شد

حق نشر عکس AP

جب بوش فرماندار سابق ایالت فلوریدا رسما وارد کارزار مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده و قول داده است با "جان و دل مبارزه کند" و در این مسیر "هیچ کس و هیچ چیز را بدیهی فرض نکند."

آقای بوش که پدر و برادرش هر دو رئیس جمهور بوده اند در شهر محل زندگی اش، میامی فلوریدا، سخنرانی می کرد.

نظرسنجی ها نشان می دهد که جب بوش هنوز فاصله زیادی تا پیشتاز شدن در میان نامزدهای متعدد حزب جمهوری خواه دارد.

در ویدئویی که پیش از سخنرانی دوشنبه منتشر او قول داد که محافظ آسیب پذیرترین افراد جامعه خواهد بود و موانع رشد اجتماعی را برخواهد چید.

او در این ویدئو گفت:‌ "من کشوری بزرگ می بینم که در آستانه بزرگترین قرنش قرار دارد و من آماده رهبری آن هستم."

هرچند او رسما در روز دوشنبه اعلام نامزدی کرد اما از ماه ها پیش با جمع آوری ۱۰۰ میلیون دلار بودجه کارزار انتخاباتی معلوم بود که به این سو می رود.

آقای بوش هفته پیش در جریان یک تور اروپایی گفت که در باورهای محوری اش متزلزل نخواهد شد حتی اگر این باورها در حزب او محبوبیت نداشته باشد.

او گفت:‌ "ماهیتم را عوض نخواهم کرد. برای کسانی که ممکن است با من اختلاف نظر داشته باشند احترام قائلم، اما نظراتم را تغییر نخواهم داد فقط به این دلیل که امروز دیگران نظر متفاوتی دارند."

او در یک ویدئوی جداگانه در حمایت از حقوق زنان، اقلیت های قومی و معلولان سخن می گوید.

او گفت:‌ "اعتقاد ذاتی من با این فرض شروع می شود که آسیب پذیرترین افراد جامعه ما باید در خط مقدم باشند و نه آخر" و اضافه کرد که "آنچه به آن نیاز داریم رهبری تازه ای است که اصول محافظه کاری را طوری اعمال می کند که مردم بتوانند رشد کنند."

او همزمان ویدئویی به زبان اسپانیایی منتشر کرد تا تماس های قوی خود با جامعه لاتین تبارهای آمریکا را نشان دهد. همسرش که کلمبیا نام دارد مکزیکی است و خود او خوب اسپانیایی صحبت می کند.

حق نشر عکس BBC World Service

‌هادی نیلی، خبرنگار بی‌بی‌سی در محل سخنرانی جب بوش

جب بوش با نشان 'جب ۲۰۱۶' که برای تبلیغاتش انتخاب کرده، سعی دارد خودش را بیشتر جب معرفی کند، تا بوش: مردی که روی پای خودش ایستاده؛ نه نام و نشان پدر و برادر.

پدرش چهل و یکمین رئیس‌جمهوری آمریکا بود، برادرش چهل و سومی شد، و حالا خودش عزم دارد که چهل و پنجمی شود.

در این ماه‌های آینده باید تلاش کند خودش را به هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواه‌اش بقبولاند. امابا ازدحام کنونی داوطلبان در حزب جمهوری‌خواه، این راه همواری نیست. جناح راست و تندتر جمهوری‌خواهان در سال‌های اخیر، قوی‌تر شده است و باید نظر آنان را هم جلب کند؛ همان جناحی که بابت برخی مواضع لیبرال‌مآب جب بوش، چندان او را از خود نمی‌دانند.

در نطق اعلام نامزدی‌اش شاید در کنایه به هم‌حزبی‌های رقیبش گفت که برخی سیاستمداران 'درباره مشکلات حرف می‌زنند اما من راه‌حل‌ها را می‌بینم.'

حق نشر عکس BBC World Service

در هفته های اخیر جب بوش در مورد جنگ عراق - که برادر بزرگش جورج بوش به آن دست زد - در موضع تدافعی بوده است و در رفع ابهام از آن گام های لغزانی برداشته است.

او یازدهمین نفر در حزب جمهوری خواه است که رسما نامزد انتخابات مقدماتی در حزب می شود.

اسکات واکر فرماندار ویسکانسین و سناتور مارکو روبیو از فلوریدا فعلا بزرگترین رقبای او هستند.

در داخل حزب دموکرات فعلا هیلاری کلینتون پیشتاز است.

به این ترتیب امکان رویارویی بوش و کلینتون در مرحله نهایی وجود دارد که یادآور رقابت بیل کلینتون با جورج بوش پدر در سال ۱۹۹۲ خواهد بود.

مطالب مرتبط