ناتو:‌ حرکت اتمی روسیه خطرناک است

حق نشر عکس Reuters

ناتو اقدام روسیه برای تقویت تسلیحات اتمی اش را محکوم کرده و آن را "تهدیدآمیز"، "غیرقابل توجیه" و "خطرناک" خوانده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیشتر اعلام کرده بود که این کشور امسال بیش از چهل موشک بالستیک قاره‌پیما به زرادخانه هسته‌ای خود خواهد افزود.

این بخشی از یک برنامه گسترده برای مدرنیزه سازی ارتش روسیه است.

رئیس‌جمهوری روسیه این سخنان را یک روز پس از آن بیان کرد که این کشور استقرار سلاح‌های سنگین آمریکا در اروپای شرقی و در نزدیکی مرز با روسیه را محکوم کرد و آن را خصمانه‌ترین اقدام آمریکا از زمان پایان جنگ سرد خواند.

تنش ها میان غرب و روسیه در ارتباط با نقش این کشور در مناقشه اوکراین همچنان بالاست.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت که بیانیه آقای پوتین "موید الگو و رفتاری است که روسیه مدتیست در پیش گرفته - به طور کلی ما شاهد سرمایه گذاری بیشتر روسیه به خصوص در زمینه توانایی اتمی بوده ایم."

او گفت:‌ "این حالت تهدیدآمیز روسیه با سلاح اتمی غیرقابل توجیه است، بی ثبات کننده است و خطرناک است."

"این مساله ای است که هم اکنون درحال رسیدگی به آن هستیم و همچنین یکی از دلایل تصمیم ما برای افزایش آمادگی نیروهایمان است."

او افزود که "آنچه ناتو هم اکنون در بخش شرقی این پیمان انجام می دهد رفتاری متناسب است که جنبه دفاعی دارد و کاملا در راستای تعهدات بین المللی ماست."

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم از اعلامیه آقای پوتین ابراز نگرانی کرد و گفت که این تصمیم با موافقتنامه "استارت" در تناقض است. استارت با هدف تخریب سلاح های اتمی در نواحی سابق اتحادیه جماهیر شوروی انجام می شود.

او اشاره کرد که این ممکن است پزی در مذاکرات به دلیل نگرانی روسیه از تحرکات ناتو باشد اما افزود "هیچ کس نباید این نوع اعلامیه ها را از رهبر یک کشور قدرتمند بشوند و نسبت به عواقب آن احساس نگرانی نکند."

حق نشر عکس AFP
Image caption ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو بیانیه آقای پوتین را محکوم کرد

آقای پوتین پس از اظهارات دبیرکل ناتو گفت که روسیه مجبور خواهد بود نیروهای مسلح خود را به سوی هرکشوری که ممکن است تهدیدش کند "نشانه رود."

او پیشتر گفت که حتی پیشرفته ترین سیستم های ضدموشکی قادر به جلوگیری از موشک های بالستیک تازه روسیه نخواهند بود.

سارا رینسفورد خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید که روسیه تحت رهبری آقای پوتین به طور قابل توجهی بر هزینه های دفاعی اش افزوده است و در میانه یک برنامه عظیم مدرن سازی نظامی قرار دارد.

به گفته او این سلاح های پیشرفته جایگزین بخشی از زرادخانه اتمی روسیه می شوند نه اینکه به آن اضافه شوند اما پیام آن برای آمریکا روشن است.

هنوز مشخص نیست موشک‌های مدنظر آقای پوتین کجا مستقر خواهند شد. ولادیمیر پوتین همچنین گفته است که ارتش روسیه در صدد آزمایش موشک‌های دوربرد جدید است.

در همین حال آناتولی آنتونوف، معاون وزیر دفاع روسیه گفته است که به نظر می‌رسد ناتو درصدد آن است تا روسیه را وارد یک مسابقه تسلیحاتی کند.

تنش میان روسیه و آمریکا و کشورهای عضو ناتو به دنبال بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه شدت گرفته است.

این کشورها، روسیه را متهم می‌کنند که سرباز و سلاح‌های سنگین در اختیار شورشیان هوادار این کشور در اوکراین قرار داده است.

روسیه به‌طور مرتب، چنین ادعاهایی را تکذیب کرده و گفته است که شهروندان روسی که در اوکراین حضور دارند، نیروهای داوطلب هستند و از سوی دولت روسیه اعزام نشده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ولادیمیر پوتین گفته است که ارتش روسیه در صدد آزمایش موشک‌های دوربرد جدید است

مطالب مرتبط