'مرد سفید پوست' حاضران در کلیسای سیاهپوستان آمریکا را به گلوله بست

حق نشر عکس AP
Image caption کلیسای آفریقایی امانوئل قدیمی‌ترین کلیسای خاص سیاهپوستان آمریکا محسوب می‌شود

تیراندازی در یک عبادتگاه سیاهپوستان در آمریکا تلفاتی برجای گذاشته است.

این واقعه شب گذشته حدود ساعت ٩ به وقت محلی (ساعات اولیه بامداد روز پنجشنبه، ١٨ ژوئن به وقت گرینویچ) در یک کلیسای متعلق به فرقه مسیحیان متدیست در شهر چارلستون، ایالت کارولینای جنوبی روی داده و پلیس شهر گفته است که ۹ نفر در اثر این تیراندازی کشته شده‌اند.

رئیس پلیس شهر گفته است که عامل تیراندازی یک مرد سفید پوست بیست و چند ساله بوده و عملیات جستجو برای یافتن او آغاز شده است.

کلیسای آفریقایی امانوئل یکی از قدیمی‌‌ترین کلیساهای متعلق به سیاهپوستان در ایالات متحده است و پلیس احتمال می‌دهد که این حمله انگیزه نژادپرستانه داشته باشد.

به گفته رسانه‌های محلی، ماموران همچنین احتمال وجود بمب در محل را نیز منتفی ندانسته‌اند و اقدامات پیشگیرانه در این زمینه را به اجرا گذاشته‌ و مانع از نزدیک شدن خبرنگاران به محل تیراندازی شده‌اند.

ستاد تبلیغاتی جب بوش، داوطلب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، با صدور اطلاعیه‌ای گفته است که به احترام قربانیان این تیراندازی، وی برنامه سفر تبلیغاتی خود به چارلستون را که قرار بود روز پنجشنبه صورت پذیرد به تعویق انداخته است.

شهر چارلستون به خاطر وجود تعداد زیادی کلیسا و ساکنانی از نژادها و عقاید دینی مختلف به "شهر مقدس" شهرت دارد.

تیراندازی و قتل دستجمعی در آمریکا بدون سابقه نیست و هر از چند گاهی، گزارش‌هایی از تیراندازی و کشته شدن چندین نفر انتشار می‌یابد.

معمولا انتشار این حوادث باعث می‌شود تا بار دیگر موضوع حق شهروندان برای داشتن سلاح مطرح شود و بحث بین موافقان و مخالفان آزادی داشتن اسلحه شدت گیرد.

حق نشر عکس BBC World Service