باراک اوباما نژاد پرستی در آمریکا را محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption باراک اوباما خواستار انجام مباحثات تازه ای در ارتباط با مسئله حمل سلاح شد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، درارتباط با کشته شدن ۹ آمریکایی آفریقایی تبار به دست یک جوان سفید پوست از نژادپرستی به عنوان "بلای" جامعه یاد کرده است.

چهارشنبه گذشته (۱۷ ژوئن) دیلان روف ۲۱ ساله حاضران در یک کلیسای متعلق به فرقه مسیحیان متدیست در شهر چارلستون ایالت کارولینای جنوبی را به گلوله بست که در این حادثه ۹ نفر کشته شدند.

آقای اوباما که در سان فرانسیسکو صحبت می کرد گفت: "انگیزه تیرانداز به ما یادآوری می کند که نژاد پرستی بلای جامعه است که باید با آن مقابله کرد."

رئیس جمهور آمریکا افزود: "ما در این زمینه به پیشرفت هایی رسیده ایم، اما باید هوشیار بود چرا که نژادپرستی همچنان ادامه دارد."

حق نشر عکس
Image caption در جریان تیراندازی یک جوان سفید پوست در یک کلیسا در شهرچارلستون نه نفر کشته شدند

آقای اوباما همچنین خواستار انجام مباحثات تازه ای درارتباط با مسئله حمل سلاح شد و از کنگره خواست تا افکار عمومی را دنبال کند.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که ابراز همدردی در این مورد کافی نیست، ما باید اقدامی دراین باره انجام دهیم.

لایحه قبلی دولت آمریکا مبنی بر ممنوعیت حمل سلاح های تهاجمی رای لازم را از سنا بدست نیاورد.

دیلان روف، ۲۱ ساله، مظنون به قتل ۹ نفر در کلیسای سیاهپوستان شهر چارلستون، روز جمعه برای تفهیم اتهام در دادگاه حضور یافت.

خانواده‌های شماری از قربانیان کشتار در کلیسای شهر چارلستون ایالت کارولینای جنوبی با حضور در جلسه دادگاه، خطاب به مرد مظنون به تیراندازی گفتند که او را می‌بخشند.