درخواست پسر بن لادن از آمریکا برای 'صدور گواهی فوت پدرش'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ میلادی و درجریان عملیات نیروهای آمریکایی در پاکستان کشته شد

براساس اسناد منتشره در سایت افشاگر ویکی لیکس یکی از پسران اسامه بن لادن در نامه ای از دولت آمریکا خواسته بوده تا برای پدرش گواهی فوت صادر کنند.

این نامه که به سفارت آمریکا در عربستان مربوط می‌شود یکی از ۶۰ هزار سند دولتی عربستان است که ویکی لیکس به تازگی منتشر کرده است.

براساس این سند ژنرال گلن کیزر، سرکنسول آمریکا در ریاض در پاسخ به نامه عبدالله بن لادن، پسر رهبر سابق القاعده نوشته است که او نمی تواند برای پدرش گواهی فوت صادر کند.

تاریخ پاسخ سفارت آمریکا به نامه پسر اسامه بن لادن به ۹ سپتامبر ۲۰۱۱ برمی‌گردد، یعنی حدود چهار ماه بعد از کشته شدن رهبر سابق القاعده در جریان عملیات نیروهای آمریکایی در پاکستان.

حق نشر عکس BBC World Service

در این نامه ژنرال کیزر توضیح می دهد که برای افرادی که در جریان عملیات نظامی کشته می شوند، گواهی فوت صادر نمی شود.

آقای کیزر به جای صدور گواهی فوت، اسنادی متعلق به یک دادگاه در آمریکا را ارائه می دهد که ثابت می کند اسامه بن لادن کشته شده است.

این مقام آمریکایی همچنین در نامه اش به عبدالله بن لادن ابراز امیدواری می کند که مدارک ارائه شده از سوی دولت آمریکا بتواند به او و خانواده اش کمک کند.

در اسناد منتشره توضیحی دراین باره که چرا عبدالله بن لادن درصدد بوده که گواهی فوت پدرش را بگیرد، داده نمی شود.

ویکی لیکس روز گذشته ( شنبه ۱۹ ژوئن) اعلام کرد که در چند هفته آینده بیش از ۵۰۰ هزار سند دولتی عربستان سعودی را منتشر می کند.

مطالب مرتبط