بریتانیا تعهداتش را نسبت به نیروی واکنش سریع ناتو تمدید کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای بریتانیا در ماه جاری در مانوری نظامی در لتونی شرکت کردند

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که این کشور تعهدات خود به نیروی واکنش سریع ناتو را به مدت سه سال تمدید کرده است.

آقای فالون در مقاله ای که در ساندی تلگراف به چاپ رسید، گفته است که بریتانیا تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود یک هزار سرباز برای دفاع از اروپا در مقابل هر تهدیدی به ویژه از سوی روسیه در اختیار نیروی واکنش سریع می گذارد.

به گفته وزیر دفاع بریتانیا این اقدام نشان می دهد که دولت مصمم است برای حفظ امنیت کشور هر آنچه که لازم باشد انجام دهد.

کاهش بودجه دفاعی بریتانیا باعث بروز نگرانی‌هایی در بین مقامات آمریکایی و نمایندگان پارلمان بریتانیا شده است.

درخواست وزیر خزانه داری بریتانیا برای کاهش ۵۰۰ میلیون پوندی بودجه وزارت دفاع، این نگرانی را ایجاد کرده که این کشور نتواند به هدف تعیین شده از سوی ناتو در مورد اختصاص ۲ درصد تولید ناخالص داخلی به اموردفاعی عمل کند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، وزیر دفاع بریتانیا در تلاش است تا به منتقدان کاهش بودجه دفاعی پاسخ دهد.

در ماه مارس سال جاری یکی از مقامات ارشد نظامی آمریکا علنا درمورد کاهش بودجه دفاعی بریتانیا ابراز نگرانی کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مایکل فالون گفته است که اختصاص ۳۴ میلیارد پوند در سال به وزارت دفاع، به معنای آن است که این کشور از نظر بودجه دفاعی در جهان در رده پنجم قرار دارد

در ماه جاری هم باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در ملاقات با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا بر تعهدات این کشور در قبال ناتو تاکید کرد.

آقای فالون در مقاله‌اش گفته است که اختصاص ۳۴ میلیارد پوند در سال به وزارت دفاع، به معنای آن است که این کشور از نظر بودجه دفاعی در جهان در رده پنجم قرار دارد.

وزیر دفاع بریتانیا همچنین در این مقاله به نقش این کشور در مقابله با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه و عراق، نقش این کشور در آموزش نیروهای افغانستان و اوکراین و کمک های بریتانیا در سیرالئون و نپال اشاره کرده است.

به گفته آقای فالون "هیچ کشوری در اروپا به اندازه بریتانیا در جهان نقش ندارد."