پلیس اروپا در تعقیب حساب های داعش در شبکه های اجتماعی

حق نشر عکس Reuters

سازمان پلیس اروپایی درحال تشکیل تیمی از ماموران پلیس از سراسر اروپا برای ردگیری و مسدود کردن حساب های مرتبط با گروه دولت اسلامی (داعش) در شبکه های اجتماعی است.

این درحالی است که یک مطالعه تازه در آمریکا نشان داده است که حداقل ۴۶ هزار حساب توئیتری مرتبط با این گروه وجود دارد که بسیاری از آنها به عضوگیری برای این گروه کمک می کنند.

سازمان پلیس اروپایی، یوروپل، اکنون با شرکت هایی که شبکه های اجتماعی را اداره می کنند برای ردگیری این حساب ها همکاری خواهد کرد. از این شرکت ها نام برده نشده است.

هدف تیم تازه یوروپل بستن حساب های تازه مرتبط با داعش ظرف دو ساعت از زمان راه اندازی است.

یوروپل بر این باور است که تا ۵ هزار شهروند اتحادیه اروپا، از جمله افرادی از بریتانیا، فرانسه، بلژیک و هلند به نواحی تحت کنترل داعش سفر کرده اند.

راب وینرایت، مدیر یوروپل، به روزنامه گاردین گفت که این تیم روز اول ژوئیه کارش را شروع خواهد کرد و وظیفه دارد "سرکرده های این حساب ها را شناسایی کند."

اما او گفت که ردگیری همه حسب های مرتبط با داعش در شبکه های اجتماعی وظیفه ای بسیار سنگین است.

تحلیلگران در موسسه بروکینگز در واشنگتن می گویند که شمار حساب های منسوب به این گروه در توئیتر حتی می تواند به ۹۰ هزار برسد.

استخدام شده در شبکه های اجتماعی

در ماه فوریه سه دختر نوجوان که همگی دانش آموز مدرسه ای در لندن بودند خانه هایشان را ترک کردند تا از طریق ترکیه به سوریه سفر کنند.

بعدا روشن شد که شمیمه بیگوم، یکی از این سه دختر، از طریق توئیتر با همسر یکی از جنگجویان داعش در تماس بوده است.

یک وکیل خانواده بیگوم گفت که پلیس درحال نظارت بر تماس های او بوده و باید پیش از فرار او و دو دوستش مانع آنها می شده است.

آرون زلین کارشناس گروه های جهادی در "واشنگتن انستیتیو" گفت که از توئیتر عموما برای جلب نیروی تازه استفاده می شود، نه برای استخدام مستقیم سرباز.

به گفته او استخدام مستقیم این افراد معمولا در اسکایپ، واتس اپ و کیک (Skype, WhatsApp and Kik) صورت می گیرد.